Cumartesi, Aralık 2, 2023

Ege Telgraf, 64’üncü yılını kutladı

Ege Telgraf 64 yaşında

İzmir basının önemli gazetelerinden olan Ege Telgraf Gazetesi 64’üncü kuruluş yıldönümü Alsancak Tarihi Havagazı Fabrikası’nda kutladı. Ege Telgraf Genel Yayın Yönetmeni Aylin Suphandağlı, “Bir dönemin akşam gazetesi olarak bilinen, birçok olayı İzmirlilere ilk bildiren, hala Kemeraltı sokaklarında, Alsancak’ın caddelerinde ve dahi belki de adını bile bilmediğimiz o mahallelerde ‘Yazıyor, yazıyor’ denildiğinde akla ilk gelen gazetelerden biri olmanın onuru ve gururu içindeyiz”dedi.


“El birliğiyle zorlukları aşacağız”

Nesilden nesile 64 yıldır İzmir’de çok özel bir konum olduğunun altını çizen Suphandağlı, “Ancak bizler sanki daha dün kurulmuş gibi heyecanımızla ilkelerimizi birleştirdiğimiz sürece Ege Telgraf dimdik ayakta kalacak. Bizden sonra gelecek nesillere 1960’lı, 1970’li, 1980’li yıllarda İzmir’e birçok gazeteci yetiştirmiş, çatısı altında birçok basın emekçisine kucak açmış ilkeli bir Ege Telgraf bırakmak en büyük görevimiz. Günümüzün acımasız koşullarında, yerel medyanın çektiği zorlukları, ayakta kalabilmek için verdiği çaba ve gayreti düşünürsek ileride çok daha zorlanacağımızı üzülerek söylemeliyim ki, biliyoruz. Fakat başarı hiçbir zaman kolay elde edilmez, zaten kolay da bizim işimize gelmez. Bugüne kadar gösterdiğimiz kararlılıkla ve azimle, ilkeli, tarafsız yayıncılığımızla ve çok değerli siz güzel dostlarımızla el birliği ile tüm zorlukları aşacağımıza inancımız sonsuz”diye konuştu.

“Yerel basın hepimizin özgürlüklerinin güvencesidir”

Ege Telgraf Gazetesi’nin 64’üncü kuruluş yıldönümü için düzenlenen etkinlikte konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de “64 yıl insanlık tarihinde çok uzun bir zaman dilimi gibi görünmeyebilir ama Türkiye’de medya sektöründe üstelik yerel basın olarak 64 yıl kesintisiz bu işe devam edebilmek olağanüstü bir gurur, olağanüstü bir başarı. O nedenle bütün kalbimle kutluyorum. Yerel medya yaşamak zorunda. Çünkü hayat yerelde akar ve yerelin pusulaya ihtiyacı vardır. Yerel basın o pusuladır. Objektif gazetecilik yapan yerel basın hepimizin özgürlüklerinin güvencesidir. Düşünce özgürlüğümüzün, demokrasimizin güvencesidir, o nedenle de kıymeti ölçülemez” dedi.Medyada yaşanan olumsuzluklara değinen Başkan Soyer, “O acımasız koşulların ne olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Önemli olan bütün bu koşullara rağmen var olmayı sürdürebilmek, özgürce ve bütün doğruluğuyla ayakta kalmayı başarabilmek. Ben bunu 64 yıldır başaran Ege Telgraf ailesine bütün kalbimle teşekkür ediyorum. Kadın yönetici kadrosunun da İzmir’e çok yakıştığını söylemek istiyorum. Belki de başarının sırrı biraz da burada” ifadelerini kullandı.

“Yarım asırdır dimdik ayakta”

Gazeteciliğin son yıllarda en zor mesleklerin başında geldiğini belirten İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, “Bugün gerçekten maliyetlerini hiçbir şeye yansıtamayan sektörlerin başında gazetecilik mesleği geliyor. Oysa dört iletişim fakültemiz ve pırıl pırıl gençlerimiz var. Bu arkadaşlarımızın, meslektaşlarımızın hak ettikleri mesleği hak ettikleri koşullarda yapabilmeleri için Ege Telgraf gibi güçlü kuruluşların artması gerekiyor. Çok şükür ki yarım asırdır dimdik ayakta. Hasan Tahsin’e layık bir İzmir basını için Ege Telgraf gibi birçok meslektaşıma yuva olan gazetelerin sayısının artmasını temenni ediyorum. Nice yıllar Ege Telgraf!”dedi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM