Cumartesi, Mayıs 25, 2024

Ticaret Bakanlığı ürün güvenliği denetimlerini artırıyor

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı

Ticaret Bakanlığı, “ithalatta ürün güvenliği denetimleri” kapsamındaki bazı ürünlerin denetim oranını artırıyor. Bazı ürün grupları da denetim kapsamına ekleniyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, İthal ürünlerin, Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye’de geçerli aynı teknik düzenlemelere uygun üretildiğine de dikkat ediliyor. Söz konusu ürünler, Türkiye’de aynı teknik düzenlemelere göre testlere tabi tutuluyor.

Bakanlık da, Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğünce, “Dış Ticarette Risk Esaslı Kontrol Sistemi (TAREKS)” üzerinden koordine edilen ithalattaki ürün güvenliği denetimleriyle, kurallara uyan firmaların haksız rekabete uğramasının önlenmesini ve yerli sanayinin korunması amaçlıyor.

Bu kapsamda denetimlere konu tekstil ve konfeksiyon ürünleri ile kırtasiye malzemelerinde, özellikle azo boyar maddeler ve ftalat yönünden denetim sıklaştırılacak. Kozmetik ürünleri ve iş makineleri gibi ürün grupları ise ithalatta ürün güvenliği denetimleri kapsamına alınarak, denetimlerine başlanacak.

Bu süreçte, tüketicilerin sağlığı ve çevre bilincinin oluşturulması, aynı zamanda ticari akışın olumsuz etkilerden korunması, kurallara uygun üretimin ve ithalatın sağlanması gibi hususlar esas alınacak


İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM