Salı, Haziran 25, 2024

Tetra Pak’tan 40 milyon Euroluk geri dönüşüm hamlesi

Gıda işleme ve paketleme hizmeti veren Tetra Pak, 23’üncü Yıllık Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımladı. Rapordaki verilere göre, enerjinin yüzde 80’ini yenilenebilir kaynaklardan sağlayarak operasyonel sera gazı emisyonlarını yüzde 36 azaltan Tetra Pak, güneş enerjisi kapasitesini ise ikiye katlayarak 5,55 MW’a çıkardı.

2022’de 17,6 milyar bitki bazlı paket ve 10,8 milyar bitki bazlı kapak satışı ile fosil bazlı plastiğe kıyasla 96 kiloton karbondioksit tasarrufu sağlayan şirket, 50 milyar kartonun toplanmasını ve geri dönüştürülmesini destekleme amacı ile toplam 40 milyon Euro yatırım gerçekleştirdi.


“Sürdürülebilirlik dönüşümüne liderlik etmek istiyoruz”

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Tetra Pak Türkiye, İran, Kafkas Ülkeleri & Orta Asya Sürdürülebilirlik Direktörü Volkan Aydeniz, “Her zaman iş stratejimizin merkezinde yer alan sürdürülebilirlik konusundaki yaklaşımımız, ‘İyi Olanı Korur’ marka vaadimizle ‘gıdayı, insanları ve gezegeni’ koruma misyonu doğrultusunda şekilleniyor. Sürdürülebilirlik dönüşümüne liderlik etmek, 2030 stratejimizdeki dört temel dayanaktan biri olarak yer alıyor. 23’üncüsünü yayınladığımız Sürdürülebilir Raporu, imza attığımız başarıları ve tüm eylem planlarımızı net bir şekilde ortaya koyuyor” değerlendirmesinde bulundu.


İzmir’deki tesis yıllık 15 bin ton geri dönüşüm sağlıyor

İzmir’de faaliyet gösteren Viking Kağıt ile yapılan iş birliğiyle, Viking Kağıt’ın kendi tesislerinde üretilen, Türkiye’de ve bölgede ilk olan çevre dostu tüketim ürünleri ‘Select Nature’ markasıyla yurt içi ve yurt dışındaki tüketicilerle buluşturuluyor. Tetra Pak ortaklığıyla hayata geçirilen resifiber teknoloji sayesinde yıllık kapasitesi 15 bin ton olan tesiste, içecek kartonlarının yüzde 100 geri dönüşümü sağlanıyor. Kahramanmaraş Kağıt ile de işbirliği gerçekleştiren Tetra Pak, 2021’de devreye aldığı tesiste yıllık 12 bin ton kartonu geri dönüştürüyor. Türkiye’deki mevcut karton geri dönüşüm oranının yüzde 47’sini oluşturan tesis, kartonların tüm bileşenlerinin geri dönüşümünü sağlıyor. Afyonkarahisar’da AYTI Entegre ile yapılan iş birliği kapsamında ise tesiste yıllık 5 bin ton geri dönüşüm gerçekleştiriliyor.

Tetra Pak, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın iş birliğiyle TEMA Vakfı’nın yürüttüğü Sıfır Atık Eğitim Projesi kapsamında, 2022 yılında 81 ilde yaklaşık 250 bin çocuğa ulaşıldı. Çalışmaların 2023 yılında da devam etmesiyle birlikte eğitim uygulamaları aracılığıyla 125 bin çocuğa daha ulaşılması hedefleniyor.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM