Pazar, Aralık 10, 2023

“Kömür, petrol ve doğal gaz talebi 2030 öncesinde zirveye ulaşacak”

tüsiad

TÜSİAD ve Özyeğin Üniversitesi Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi (EÇEM) işbirliğiyle sanayide enerji verimliliği potansiyelinin en üst düzeyde pratiğe aktarılması amacıyla ‘Türkiye’nin Sanayide Enerji Verimliliği Görünümü’ projesi başlatıldı. Projenin tanıtımında konuşan Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Dr. Fatih Birol, “Dünya, fosil yakıt döneminin sonuna doğru ilerliyor. Kömür, petrol ve doğal gaz talebi 2030 öncesinde zirveye ulaşacak” dedi.


“Daha güçlü ve hızlı politika önlemlerine ihtiyaç var”

Petrol ve doğal gaz taleplerindeki bu zirvelerin daha temiz enerjiye geçişin hızlandığını ve iklim değişikliğini önleme çabalarının ilerlediğini gösterdiğini söyleyen Dr. Birol, “Küresel ısınmayı 1.5°C ile sınırlamak için daha güçlü ve hızlı politika önlemlerine ihtiyaç var. Etkin enerji verimliliği politikaları ise çözümün en önemli parçalarından biri” diye konuştu.


“Enerji verimliliği seferberliğine ihtiyacımız var”

Projeyle ilgili değerlendirmelerde bulunan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan da “TÜSİAD olarak enerjiyi daha akılcı, pratik ve inovatif yöntemlerle kullanarak daha az tüketen, tasarımdan üretime tüm değer zincirinde verimliliği artıran ve buna uyumlu olarak tüketici alışkanlıklarının değişimini teşvik eden kültürel bir dönüşümün kritik önemde olduğuna inanıyoruz. Bu dönüşümü hayata geçirmek içinse enerji verimliliğinin değer zincirindeki tüm aktörlerin öncelikli gündemi olmasına, bir enerji verimliliği seferberliğine ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.


“Mücadelede temiz enerjiye geçişe büyük önem veriyoruz”

Diğer taraftan TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi, Enerji, Çevre ve İklim Değişikliği Yuvarlak Masası Başkanı Cevdet Alemdar, “İklim değişikliğinin giderek derinleşen etkilerinin ve küresel gelişmelerin yol açtığı enerji arz güvenliği riskleri nedeniyle sürdürülebilir enerji sistemlerinin daha kritik hale geldiğini vurguladı. Alemdar, “TÜSİAD olarak iklim değişikliği ile mücadelede temiz enerjiye geçişe büyük önem veriyoruz. Bu kapsamda enerji verimliliği alanındaki gelişmelerin en önemli çözüm araçlarından biri olduğuna ve bir enerji verimliliği seferberliğinin gerekliliğine inanıyoruz” diye konuştu.


“Enerji Verimliliği’ projesi örnek bir proje”

Özyeğin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tanju Erdem ise araştırma, eğitim ve bilgi transferi faaliyetlerini ‘daha iyi bir dünya’ için ihtiyaç duyulan multidisipliner ve transdisipliner bir boyuta taşımak amacıyla üniversitelerinde sürdürülebilirlik platformu kurduklarını belirtti. Prof. Dr. Erdem, “TÜSİAD ile iş birliğimizin temelleri de bu platformun bünyesinde yer alan ‘Sürdürülebilir Kalkınma Forumu’nun 2017 yılında kurulması ile atıldı. Bu iş birliğinin en güncel örneğini ‘Enerji Verimliliği’ projesi oluşturuyor. Bu proje ile üniversitemizin dış paydaşlarla iş birliğine verdiği önemi ve bu iş birlikleri ile daha iyi bir dünyayı mümkün kılabileceğimiz bilimsel temelli, katma değeri yüksek projeleri hayata geçirme gayretini ve heyecanını sizlerle paylaşacak olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM