Pazar, Haziran 16, 2024

Öğrencilerimizin Başına Yağmur Gibi Taşlar mı Yağıyor?

Geçen yazım da okullar açılırken öğrencilerin temel gereksinimlerinin ne kadar fahiş fiyatlara alınabileceğini, bunlara anne ve babaların nasıl dayanacağını irdelemeye çalıştım. Sorun sadece bununla bitmiyor. Barınma ve Beslenme Sorunlarını yazmasak vicdanımız sızlar diye düşündüm. Gelin bu konuyu da sorulu yanıtlı ve bazı illeri örnekleyerek anlatmaya çalışalım. Bu arada gazeteci kardeşimiz sevgili Aziz Muhammet Ulubaş’a teşekkür ederim.

***

İstanbul’da Yüksek Öğrenim Öğrencilerinin Barınma ve Beslenme Sorunları Konusunda neler söylenebilir?

Fiyatlara her şeyden önce kahvaltının dahil edildiğini söyleyelim. Akşam yemeği bu hesaplama da yok. Tuvalet ve banyonun odanın içerisinde olup olmamasına göre fiyatlar değişiklik göstermektedir. Tek kişilik odada fiyatlar aylık 17 bin TL, 3 kişilik odada aylık 11 bin TL, 2 kişilik odada 13 bin TL civarında olduğunu vurgulayalım. Tuvalet ve banyonun ortak kullanımda olduğu 4, 5 ve 6 kişilik odalarda; fiyatlar aylık 7 bin ile 9 bin TL arasında değişmekte olduğunu belirtelim.

Ankara ilimizde sorun ne durumda?

Ankara’da yer alan özel yurtların fiyatı ise metrekarenin durumuna göre değişiklik gösterdiğini görüyoruz. Öğrenci yurdunda yer alan kahvaltı, tuvalet ve banyo gibi ihtiyaçlar için öğrencilerin ve velilerin yıllık olarak en az 75 bin TL’yi cebinden çıkarması gerekiyor. Başkentte yer alan bir özel yurtta ise kahvaltı ve akşam yemeğiyle, odada yer alan tuvalet ve banyo gibi ihtiyaçlarda gözönüne alınarak, fiyatların durumu aylık 7 bin TL ile 20 bin TL. arasında değiştiği anlaşılıyor.

İzmir ilinde herhalde fiyatlar daha düşüktür?

Maalesef düşük değil. İzmir’de akşam yemeği dahil öğrencilere ait olan özel bir yurtta ise; servis olanağıyla birlikte yurdun fiyatı yıllık 85 bin TL ile 120 bin TL arasında değişmektedir. İzmir’deki bir diğer yurtta ise ranza ve bazalara göre fiyatlar değişiklik gösteriyor. Ranzanın yer aldığı yurttaki 4 kişilik odada yıllık 70 bin TL, bazada ise yıllık 80 bin TL civarında. 5 kişilik odada ise eğer baza varsa yıllık 70 bin TL, ranza varsa yıllık 60 bin TL olarak belirlenmiş. İzmir’deki aynı yurdun fiyatının 6 kişilik odada da 60 bin TL seviyesine yükseldiğini görüyoruz. Aynı yurttaki tek kişilik odanın fiyatına banyo ve tuvalet gibi ihtiyaçlar dahil edilirse 150 bin TL. olduğun görüyoruz. Olamaz dediğinizi duyar gibiyim.

Kocaeli İlinde Fiyatlar ne durumda?

Kocaeli ilindeki gözümüze çarpan özel bir yurtta akşam yemeği öğrencilere ait olmak üzere, odaların fiyatları ise tek kişilikte yıllık 100 bin lira olurken, 3 kişiliklerde 70 bin TL. 4 kişiliklerde ise 50 bin TL’ye yükseldiğini görüyoruz. Kocaeli’de yer alan 45 kişilik özel yurtta ise fiyatlar 45 bin TL ile 60 bin TL arasına yükselmiş.
Yarı özel yarı devlet statüsünde yer alan bir öğrenci yurdunda ise; kahvaltı ve akşam yemeği dahil aylık olarak 27 bin 500 TL. Kocaeli’de yer alan başka bir özel yurtta ise, jakuzi, sauna, spor salonu, televizyon gibi imkanların bulunduğunu, fiyatların 42 bin TL ile 152 bin TL arasında değişiklik gösterdiğini vurgulayalım.

Eskişehir İlinda acaba fiyatlar nasıl?

Eskişehir’de yer alan özel bir yurtta ise kahvaltı ve akşam yemeği verilmezken; tuvalet ve banyonun odada yer aldığı yurtta, fiyatlar yıllık 45 bin TL ve 60 bin TL arasında değişiklik gösteriyor. Eskişehir’de yer alan bir diğer yurtta ise yemek bulunmazken, banyo ve tuvalet gibi ihtiyaçların yanı sıra odaların içerisinde televizyon da yer aldığını, yurdun fiyatının 54 bin TL ile 78 bin TL arasında değiştiği görülüyor.

Uşak İlinde acaba fiyatlar düşük mü?

Burada da maalesef fazla düşüklük yok. Bu ilimizde yer alan özel yurtlarda ise fiyatlar odanın güneş görüp görmemesine göre değişiklik gösteriyor. Güneşin görülebildiği iki kişilik odalarda fiyatlar aylık ortalama 6 bin 800 TL. Güneşin görünmediği iki kişilik odalarda fiyatlar 6 bin 500 TL civarında. Üç kişilik odalarda da ortalama 5 bin 550 TL olduğu belirtilmiş. Uşak’ta yer alan bir diğer özel yurtta ise fiyatlar aylık 4 bin 500 ile 7 bin 500 lira arasında değişmekte. Ben fazla yorum yapamıyorum. Aklım mantığım durdu.

Sözümüzü Pir Sultan Abdal’ın sözleri ile bitirip nefes alalım…

   Şu kanlı zalimin ettiği işler,
   Garip bülbül gibi zareler beni.
   Yağmur gibi yağar başıma taşlar,
   Dostun bir fiskesi pareler beni illerin taşı hiç bana değmez.
   İlle dostun gülü yaralar beni...

Sevgilerimle…

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Dr. Mustafa Torun

Diğer Yazarlar