Pazar, Nisan 21, 2024

Ünverdi: İhracatımızı geliştirmek için kamu desteklerini değerlendirmeliyiz

gaziantep sanayi odası

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ev sahipliğinde, gıda sektöründe yaşanan sorunlar, çözüm önerileri ve sektördeki son gelişmelerin değerlendirildiği Birleştirilmiş Gıda Sektör Toplantısı gerçekleştirildi.

GSO’da düzenlenen Birleştirilmiş Gıda Sektör Toplantısında, firmalara yönelik teşvik ve destekler hakkında bilgilendirme yapıldı, gıda sektöründe yaşanan sorunlar, çözüm önerileri ve sektördeki son gelişmeler ele alındı. 

Gaziantep’in gıda, tekstil, makine, kimya ve plastik sektörleri başta olmak üzere 160 alanda binlerce çeşit üretim yaptığını söyleyen GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, kentin Türkiye imalat sanayisinde çok önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çekti. 

Sanayiyi geliştirmek için son dönemde yaşanan sorunlara takılmadan, sanayiyi günün koşullarına uygun hale getirme zorunda olduklarını belirten Ünverdi, bu doğrultuda, ekonomi yönetimi tarafından açıklanan orta vadeli programın herkes için umut olacağını, aynı zamanda bir dizi önlem ve sonuçları beraberinde getireceğini kaydetti.

Teknolojinin işleri kolaylaştırdığını ve kullanıldığı oranda işletmeleri verimli hale getirdiğini aktaran Ünverdi şu şekilde konuştu: “Endüstri 4.0 ve dijitalleşme konusunda 2021 yılında kurduğumuz ve Türkiye’nin en büyük model fabrikası olan Gaziantep Model Fabrika’da firmalarımızın dijital dönüşümünü gerçekleştiriyoruz. Dijitalleşmenin bir zorunluluk olduğu günümüz koşullarında sizleri de model fabrikadan faydalanmaya davet ediyoruz. Model Fabrikamızda, dijital dönüşüm ile birlikte verimlilik, endüstri 4.0, yalın üretim, tasarım, öğren ve dönüş, öğrenme gibi eğitim ve uygulama alanlarında önemli mesafeler katettik. KOSGEB tarafından da Model Fabrika’dan faydalanan firmalarımıza yalın dönüşüm desteği veriliyor. Dönüşüm için model fabrika en etkin ve yetkin merkez olarak sizleri bekliyor. İş dünyamızı da verilen desteklerden faydalanmaya davet ediyorum.”

gso sektör toplantısı

Yeşil dönüşüm

Gıda sektörü için de bir tehdit olan küresel ısınma ve iklim değişikliği karşısında yeşil dönüşüm konusunda adımlarını büyüttüklerini aktaran Ünverdi, “Yeşil Mutabakat ile yeşil ve çevreye duyarlı üretim öne çıkıyor. Yeşil dönüşümü sağladığımız takdirde daha nitelikli pazarlara ulaşabiliriz. Avrupa Yeşil Mutabakatı çerçevesinde bunu bir gereklilik olarak görüyoruz. Sürdürülebilir ihracat ve buna bağlı olarak üretim ve istihdamımız için bunu başarmak zorundayız. Yeşil Mutabakat Eylem Planı Uygulama Takvimi çerçevesinde, 1 Ocak 2026 itibarıyla AB ve ABD gibi ülkelerde sınırda karbon vergisinin başlaması öngörülüyor. Firmalarımızın yeşil üretim yol haritasını belirlemek ve karbon ayak izi ölçümleri için Gaziantep Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezi’mizde çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

2024 yılı mayıs ayında Gıda Fuarı gerçekleştirmeyi planladıklarını kaydeden Ünverdi, gıdanın gelecek için en önemli ve en gerekli konu başlığı haline geldiğine vurgu yaptı. 

KOSGEB Sürdürebilirlik Destekleri, KOBİ Enerji Verimliliği ve Model Fabrika destekleri hakkında bilgilendirmelerde bulunan KOSGEB Gaziantep İl Müdürü Muhammed Paksoy, desteklerle amaçlarının kent ve ülke sanayisini daha ileri noktalara taşımak olduğunu belirtti.


Eximbank çalışmaları ve sigorta destekleri

Eximbank’ın çalışmaları ve verilen sigorta garanti destekleri hakkında bilgiler veren Eximbank Gaziantep Şube Müdürü Metin Çelik ise “Global ticaret günümüzde çok kolaylaştı. Dünya’nın bir ucundan bir ucuna kolayca ürün siparişi verilebiliyor. Dijitalleşme sayesinde ticarete bu kadar kolay erişim sağlandığı bir dönemde bazı riskler ön plana çıkar. Bu noktada ülkemiz ihracatına destek veren bir kurum olarak sigorta desteği çalışmalarımıza devam ediyoruz. İhracatçılarımızın taleplerini karşılayarak uluslararası rekabette güçlerini arttırmayı hedefliyoruz. Elimizden geldiği kadar destek vermeye gayret ediyoruz. Lütfen bize gelin ve bu desteklerden yararlanın” diye konuştu.

Toplantıya, GSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Ferhan Sağım, Başar Küçükparmak, GSO Yönetim Kurulu Üyeleri, Mustafa Özgüler, Ali Can Koçak, GSO Genel Sekreteri Yusuf İymen ile gıda sektör temsilcileri katıldı.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM