Cumartesi, Mayıs 25, 2024

Ankara’da kaçak emlakçı sayısı 2 binin üzerinde

Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası (ATEM) Başkanı Hakan Akçam, meslek odası olarak kaçak emlakçılara yönelik olarak yetkililere defalarca şikayetlerde bulunduklarını, ihbarlar ve yazışmalar yaptıklarını açıkladı.

Ankara’da 4 bin 135 kayıtlı emlak danışmanı bulunduğunu bildiren ATEM Başkanı Hakan Akçam, tespit ettikleri 120 kaçak emlakçıyı Ticaret Bakanlığı ve Ankara İl Ticaret Müdürlüğüne bildirdiklerini açıkladı.

Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası (ATEM) Başkanı Hakan Akçam, “Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası olarak kaçak emlakçılara yönelik defalarca şikayetlerde bulunduklarını belirten Akçam, “İhbarlar ve yazışmalar yaptık. Fakat şu ana kadar şikayetlerimizin yüzde 10’u bile değerlendirilemedi. 2022 yılında tespit ettiğimiz 20 kişi Ankara Ticaret il Müdürlüğü’ne, 7 kişi çeşitli ilçelerin zabıta müdürlüklerine ve 21 kişi de Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü’ne tarafımızca bildirildi. 2023 yılında ise ATEM olarak tespit ettiğimiz 16 kişi Ankara Ticaret İl Müdürlüğü’ne, 2 kişi çeşitli zabıta müdürlüklerine, 4 kişi Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğüne ve 99 kişi ise Gelir İdaresi Başkanlığı’na bildirildi. Bunların genel toplamı 169 kişidir. Bu konudan biz de meslek odası olarak çok muzdaripiz. Bir an önce kaçak emlakçılık yapan vatandaşlara ciddi bir cezai müeyyide ve caydırıcı önlemler alınmalıdır.Kaçak olarak bu işi yapan her kim olursa olsun hiçbir zaman taviz verilmemeli ve üzerine gidilmelidir” dedi.


Sektörün keneleri

Emlakçılık altında sahtecilik yaparak sektörü zedelediklerini belirten Akçam, “Emlak sektöründe her zaman şahit olduğumuz ‘Kaçak’ ve ‘Ayakçı’ diye tabir ettiğimiz kişiler hiç eksik olmuyor.Kendilerini “Emlak Danışmanı” olarak tanıtan bu kişilerin bir kısmı da ne yazık ki, toplumda itibar gören kişilerdir.Bunları en önemlisi de kolay kazanç olarak gördükleri ve aynı zamanda hak etmedikleri paraya ulaşmaya sulanan şahsiyetçikler olarak nitelendiriyoruz.‘Sektörün keneleri’ diye tabir edilen bu şahısların piyasadan silinmesinin hepimizin beklentisidir. Bazı meslektaşlarımız da kazandığından daha fazlasını bu tip ayakçılarla paylaşmayı kabul ederek kendi sektörüne ihanettir.Ankaralı hemşehrilerimizi bu işi layığıyla yapan, bununla birlikte daha önemlisi kendi yaptığı işe önce kendisi saygı gösteren gayrimenkul danışmanları ile çalışmalarını öneriyoruz”ifadesinde bulundu.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM