Cumartesi, Mayıs 25, 2024

Kahve Zirvesi’nde kahve trendleri masaya yatırıldı

Günümüzde gelişimini sürdüren kahve kültürünün son durumu ve gelecek dönemi sektörün önde gelen isimleri tarafından ‘Kahve Zirvesi 2023’te bu yıl ‘Yeni trendler, yeni konseptler’ teması ile yerli ve yabancı kahve sektörünün önemli isimleri bir araya geldi. 16-17 Eylül tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen medya sponsorluğunu Storybox.co’nun YouTube kanalı Gurmoss’un üstlendiği ‘Kahve Zirvesi 2023’te, kahveye dair her şey ele alındı. Toplamda 12 oturum ve 60 konuşmacının yer aldığı etkinlik “Dünya Kahveleri ve Türkiye’deki Yeşil Çekirdek Kullanımı” paneli ile başladı. İlk panelde Alperen Gıda CEO’su Mustafa Sait Durak, Türk Kahve Yetiştiricisi Yaşar Dağtekin, Guatemala Ticaret Ateşeliği Stephanie Garcia ve Ekvador Ticaret Ateşesi Cristobal Alban konuşmalar gerçekleştirdi.


Kahve ithalatında ilk sırada Türk kahvesi var

Kahve Zirvesi’nde konuşan Alperen Gıda CEO’su Mustafa Sait Durak, “Hepimizin bildiği gibi şu an Türkiye’deki kahve ithalatının yüzde 70’i Türk kahvesi için yapılıyor. Yavaş yavaş yeni kahveler ön plana çıkmaya başladı. Espresso ve kahvelere yönelik yeni çiğ kahveler getiriyoruz. Bu da biraz Türkiye için pahalı kalıyor. Ticari kahveler getirmeye çalışıyoruz. Hem kalite olarak insanların beklentilerini karşılamaya çalışıyoruz. Hem fiyat olarak keselerine de hitap etmeye çalışıyoruz.” dedi.

Türk Kahve Yetiştiricisi Yaşar Dağtekin ise: “Ülke olarak iklim yapımız Ekvador ve Guatemala’dan guatemaladan farklı. İklimi verimli ülkelerde üretim esnasında kahve kendine bırakılırken, bizim sulamamız, budamamız gerekiyor. Sürekli bakım aşamaları gerekiyor. Devletin desteğine ihtiyacımız var. İstihdam sağlayacak kişi bulamıyoruz.” dedi.


12 oturum düzenlenecek

Güncel bilgiler, stratejiler, öneriler ve yol haritalarının konuşulacağı zirvede, katılımcıların stantlarda hedef kitleleri ile direkt görüşme ve iletişim ağlarını genişletme, yeni pazarlar edinme şansı yakaladı. 2 gün boyunca devam edecek etkinlikte toplamda 12 oturum düzenlenecek.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM