Pazar, Haziran 16, 2024

Lavrov: BM bize yalan söyledi

rusya dışişleri bakanı lavrov

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, kendilerine ‘Rus gübre ve tahılının ihracatını kolaylaştırmak için yatırımların yumuşatılacağına dair’ yalan söylendiğini öne sürdü.

Lavrov, BM 78. Genel Kurulu marjında düzenlediği basın toplantısında, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, Rusya’nın “Karadeniz tahıl girişimine yeniden katılma isteği olup olmadığını” sorgulamasıyla ilgili sorusunu yanıtladı.

Guterres’in sözlerine cevap veremeyeceğini belirten Lavrov, “Bize yalan söylendi. Genel Sekreter ya bunu söylemeye zorlandı ya da yanlış yönlendirildi” dedi. Lavrov, “Onlar (Batı) Rus gübre ve tahılının ihracatını kolaylaştırmak için yatırımların yumuşatılacağını doğrudan söylemişlerdi” diye konuştu.


“Ukrayna barış planının gerçekçi değil”

BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) Genel Sekreteri Rebecca Greenspan ve BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths ile çalışmalar yaptıklarını aktaran Lavrov, “BM Sekreterliği tarafından eklenen teklifleri biz uydurmadık. Hepsi bunun farkında.” ifadesini kullandı.

Lavrov, listede olan maddelerin hiçbirinin yerine getirilmediğini öne sürdü.

Guterres’in “Karadeniz tahıl girişimini” yeniden canlandırma planı ve Ukrayna barış planının “gerçekçi olmadığını” ifade eden Lavrov, “Bu planları hayata geçirmek mümkün değil ve herkes bunu anlıyor ancak aynı zamanda bunun müzakereler için tek temel olduğunu söylüyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM