Cumartesi, Haziran 22, 2024

TEKNOFEST İzmir bugün başlıyor 

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde düzenlenen havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST İzmir, başlıyor.  Bu yıl 3’üncüsü İzmir’de düzenlenen TEKNOFEST, Bugün saat 13.00’da Çiğli Havaalanı’nda başlayacak. 1 Ekim’e kadar sürecek festival, Türkiye ‘nin ‘milli teknoloji ekosisteminde’ rol oynayan bakanlıkların, başkanlıkların, kamu ve özel sektör kuruluşlarının, akademik kurumların ve medya şirketlerinin de aralarında bulunduğu 121 kurumun katılımıyla gerçekleştiriliyor. 

Festival nedeniyle Çiğli Havaalanı bölgesinde trafik yoğunluğu oluştu. Sabah erken saatlerden itibaren festival alanına gitmek isteyenlerin büyük bölümünün, toplu taşıma araçlarını kullandığı gözlendi. 


Teknoloji ve girişim alanlarında yarışmalar yapılacak

Resmi açılış töreni bugün gerçekleştirilecek festivalin ilk gününde Bilim Şov, Rafadan Tayfa Teknolojik Tayfa, Hürkuş ve Gökbey Müzikali, Sahne Senin, Uçan Çocuklar Akrobasi Gösterisi ve Burak Yeter konseri olacak. Katılımcılar gün boyunca Dikey Rüzgar Tüneli, İklim Tüneli, Güneş Gözlemi, Planetaryum, Uzay Temalı Çocuk Parkı, Simülasyon Deneyim Alanları, Katılımcı Stant Aktiviteleri, Kara ve Hava Araç Sergisi, Sıcak Hava Balonu ve Pedallı Uçuş Etkinliği’ni deneyimleyebilecek. Teknoloji ve girişim alanlarında yarışmalar yapılacak.

Festival boyunca Türk Yıldızları, Bayraktar Akıncı, Anka, Bayraktar TB2, F-16 Solotürk, Hürkuş, S-70 (Çelik Kanatlar), BEL-429 (Üzüm Salkımı), Paramotor, Gyrocopter, T-129 Atak Helikopteri, Caravan (Paraşüt atlayışları) ile gökyüzünde heyecan veren gösteriler sunulacak, öğrencilerle ilk uçuş etkinlikleri hayata geçirilecek.Festival heyecanına ortak olmak isteyen ziyaretçiler, kayıtlarını TEKNOFEST internet sitesi ve mobil uygulama üzerinden yapabiliyor

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM