Çarşamba, Haziran 19, 2024

Limana yanaşan kruvaziyer gemi ve yolcu sayıları rekor kırdı

Camelot Maritime

Kruvaziyer turizmindeki çalışmaları ile gündemde olan Camelot Maritime, eylül ayının son haftasında ‘Yaza Veda’ etkinliği ile yazın son perdesini kapattı. Birbirinden önemli isimlerin katıldığı ‘Yaza Veda’ etkinliğinde denizcilik sektörünün duayenleri, basının önde gelen isimleri, influencerler, ünlü gastronomi yazarları ve iş dünyasının saygın isimleri bir araya geldi.

Türkiye’nin 2023 yılında limanlarına yanaşan kruvaziyer gemi ve yolcu sayısında önemli artış olduğunu ifade eden Camelot Maritime Yönetim Kurulu Başkanı Emrah Yılmaz Çavuşoğlu, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın resmi verileri; limanlarımıza gelen kruvaziyer gemi ve yolcu sayılarının geçen yıla oranla rekor kırdığını gösteriyor. 2023 yılını baz aldığımızda; nisanda 88 bin 566 olan kruvaziyer yolcu sayımız mayısta 176 bin 840’a, haziranda 183 bin 407 ve temmuzda 209 bin 33’e yükseldi” dedi. 


“Yıl sonu 1 milyon yolcu rakamını aşmayı bekliyoruz”

Geçen yıl mayıs-haziran- temmuz döneminde Türkiye’ye 341 bin 556 kruvaziyer yolcu geldiğini hatırlatan Çavuşoğlu, “Bu yıl ise aynı dönemde bu sayı yüzde 66,7 artarak 569 bin 280’e ulaştı. Eğer artışlar bu şekilde yükselmeye devam ederse yıl sonu 1 milyon yolcu rakamını aşmayı bekliyoruz. Bu rakam da cumhuriyet tarihimiz açısından düşündüğümüzde bir rekor demek” diye belirtti. 

Ülkemizin önemli kruvaziyer limanlarına sahip olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, kruvaziyer gemi ve yolcu sayılarının limanlara göre dağılımında ilk 5’i; Kuşadası Limanı, İstanbul Limanları, Çeşme Limanı, Bodrum Limanı ve Çanakkale Limanı’nın oluşturduğunu aktardı. 


“Sektörümüze katma değer kazandırmaya gayret ediyoruz”

Camelot Maritime’ın Türkiye’de yabancı sahipli bir yolcu gemisini işleten ilk firma olduğunu aktaran Çavuşoğlu, firma olarak ilklerle anılmaktan son derece memnun olduklarını belirtti. Çavuşoğlu, “Eylül ayının sonlarına geldiğimiz şu günlerde Camelot Maritime ev sahipliğinde ‘Yaza Veda’ etkinliği gerçekleştirerek yazın son perdesini dostlarımızla kapatmak istedik. Kuruluşumuz olan 2008 yılından bu yana denizcilik sektörümüze katma değer kazandırmaya gayret ediyoruz. Bundan sonra da denizcilik alanında yatırımlarımız sürecek” dedi.


“Denizci millet, denizci ülke olmalıyız”

Akdeniz Çanağı’ndaki en önemli ülkelerden birini oluşturan Türkiye’nin, kruvaziyer turizmi açısından çok önemli bir destinasyonda bulunduğunun altını çizen Çavuşoğlu, “3 tarafı denizlerle çevrili olan bir ülkeyiz. Bakir koylarımız, birbirinden güzel göllerimiz, akarsularımız ve nehirlerimiz var. Bütün bunlar deniz turizmi açısından bir avantaj oluşturuyor. Bu avantajlarımızı doğru kullanmalıyız. Yatırımlarla Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de sıkça altını çizdiği gibi “denizci millet, denizci ülke olmalıyız” ifadesini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM