Pazar, Aralık 3, 2023

İsdemir, 53’üncü yılını kutluyor

İsdemir

Demir-çelik sektörünün öncü isimlerinden OYAK Maden Metalürji şirketlerinden İsdemir, bu yıl 53’üncü yılını kutluyor. Şirket, üretim bantlarında son teknolojiyle ürettiği ürünlerle birçok sektöre temel girdi sağlarken, çevreye duyarlı üretim ilkesi doğrultusunda karbon ayak izini azaltacak çalışmalara da imza atıyor.

İsdemir, küresel çelik güçlerinden birisi olmakla birlikte, son teknolojiye sahip üretim bantlarında ürettiği ürünler ile boru imalatı, gemi yapımı, inşaat ve imalat gibi birçok sektöre temel girdi sağlıyor. Yapılan açıklamalar İsdemir’in, kurulduğu günden itibaren yatırımlarını aralıksız şekilde sürdürdüğü ve ‘çevreye duyarlı üretim’ ilkesi doğrultusunda karbon ayak izini azaltacak çalışmalara da imza attığı yönünde.


Türkiye’nin en büyük 6’ncı sanayi kuruluşu

Şirket, yaklaşık 5,8 milyon ton/yıl sıvı çelik, 3,5 milyon ton/yıl yassı ürün, 0,6 milyon ton/yıl kangal ve 2,5 milyon ton/yıl kütük nihai ürün üretim kapasitesine sahip. Kütük, kangal, sıcak rulo ve slab üretiminin yanında, sıra kok kömürü, oksijen, azot, argon, amonyum sülfat, granüle cüruf, katran ve benzol gibi yan ürünler de sağlanıyor. Türkiye’nin en büyük 6’ncı sanayi kuruluşu İsdemir, Türkiye ağır sanayisinin öncü kuruluşlarından olmakla birlikte, ‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması-2022’de 6’ncı sırada yer aldı. Yalnızca İskenderun’da değil, ülke sanayisine genel anlamda önemli katkıları bulunmakta. Şirketin dünyanın dört bir yanına gerçekleştirdiği ihracat ise, Türkiye’nin dış ticaretinde de önemli bir konumda olmasını sağlıyor.

İsdemir, 6 Şubat’ta merkez üssü Kahramanmaraş olan deprem sonrasında üretime ara vermek zorunda kalmıştı ve üretim bantlarını kısa süre içerisinde yeniden devreye alarak tam kapasite ile faaliyetlerine devam etmişti.

KAYNAKİsdemir
İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM