Cumartesi, Aralık 2, 2023

Yerel basın çözüm arayışında 

SEDA GÖK / MARMARİS

Çalıştayda; egemen güçlerin medyaya nüfuz etme arzusunun, gazetecilik mesleğini giderek işlevsiz kıldığı ve bu nedenle de halkın haber alma hakkının objektif biçimde yerine getirilemediği vurgulandı. Ayrıca; ilan ve tasarruf genelgeleri ile basının zor durumda bırakıldığının belirtilirken mesleki saygınlık, iş güvencesizliği, basın ve ifade özgürlüğü olmak üzere medyanın temel sorunları öncelikli olarak dile getirildi, çözüm önerileri tartışıldı


Marmaris Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen ve üçüncüsü gerçekleştirilen Anadolu Medya Buluşması ve Yerel Medya Çalıştayı, 60 ilden 400 gazetecinin katılımıyla gerçekleştirildi. Yerel medyanın sorunları ve çözüm önerilerinin tartışıldığı çalıştaya Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı..

“Yasa düzenlenmeli”

Küresel Gazeteciler Konseyi Genel Başkan Yardımcısı Hüsniye Karakoyun; Basın İlan Yasası’ndaki dijitalleşme kanunu değişikliklerine dikkat çekerek “Son zamanlarda bir güzellik merkezi sahibi kadının hayatı medyada hallaç pamuğu gibi ön plana çıkarıldı. Çünkü siz ondan şu kadar ziyaretçi getir, sayfanda 3 dakika tut ne yaparsan yap diyorsunuz. Ama bu gazetecilik değil. Bu yasa tekrar elden geçirilmeli” diye konuştu.

“Güçlü olmak zorundayız”

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Dilek Gappi ise “Dijitalleşme türbülansındayız. Yolumuzu bulmak için güçlü olmak zorundayız. Kamu ilanlarının Anadolu’daki yazılı ve görsel basına verilmesinin artık şart olduğunu düşünüyoruz. Sesimizi birlikte çıkarmalıyız” diye konuştu.

“Yerel gazeteler yaşam savaşı veriyor”

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Cem Kaytan da “Basın sektörü tarihin en zor dönemlerini yaşıyor. Basın ekonomik zorluklarla boğuşuyor. Yerel gazeteler yaşam savaşı veriyor. Tüm girdilerin döviz türünden maliyeti artmıştır. Fiyat tarifesi yüksek enflasyon ortamında 6 aylık periyotlarla güncellenmeli. Basın İlan Kurumu reklam tarifesinin arttırılması gerekiyor” dedi.

“Anadolu basını için düğmeye bastılar”

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca da Anadolu basınının yok edilmek istendiğini söyledi. Karaca, “Anadolu basınını yok etmek için düğmeye bastılar dedik. Ama basın örgütleri hepsi ayrı bir yerlere gitti. Gazete birleştirme adı altında gazeteleri tırpanlamaya başladılar. Bir kısmı maddi imkansızlıklardan dolayı kapandı. Örneğin Kayseri’de 18 olan gazete sayısı 3’e düştü. BİK’in Anadolu basınını yok edişinin son noktasına geldik. Neden Anadolu basınını bitirmek istiyorlar? Çünkü Anadolu basınını kontrol edemiyorlar” dedi.

“Yerel basın entübe vaziyette”

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç ise basın ve basın mensuplarının özgürlüğünün sağlanması için mücadele ettiklerini dile getirerek şunları söyledi: “105 yıllık Adana Gazetesi kapatıldı. Yemek yemeyi bile zul saydım. Gerçek gazeteci bunun acısını çeker. Yaşaması lazım. Atatürk döneminden kalan anıt gibi gazetelerimiz vardı, onlar bugün ya can çekişiyor ya da ölüm döşeğinde, entübe vaziyette. Biz bunu konuşacağız, yolumuz bu olmalı.”

“Gazeteciler ikiye ayrıldı”

Avrupa’daki yerel medya örneklerini anlatan Tele 1 Ankara Temsilcisi Zeynel Lüle de şunları söyledi: “Ülkemizde tamamen ikiye ayrılmış bir ülke ve medya var. Gazeteciler artık siyasallaşmış hale geldi. Yerel medyanın demokrasi için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Fakat Türkiye’de o kadar büyük sıkıntılar içindekiler ki yerel yöneticilere bağımlı hale geldi.”

“Gazeteciler her zaman kazanır”

Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Kıvanç El, “Gazetecilik her zaman kazanır bunun yolu da mesleğimizi yapmaktan geçer” dedi.

Çalıştayın açılışında konuşan Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay da “Göreve geldiğimizden beri yerel basınımıza elimizden destek vermeye çalışıyoruz. Tek ricamız var, yeter ki şeffaf, özgür ve art niyetsiz olmaları. Bu gibi toplantılarla sorunları ortaya koyup, tartışacağız ve iyileştirmeler yapacağız” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM