Pazar, Aralık 3, 2023

“Suudi Arabistan’a dokuz aylık ihracatımız yüzde 300 arttı”

Ahmet güleç

Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği(MÜSİAD) iş birliği ile düzenlenen ‘Suudi Arabistan Genel Alım Heyeti’ programı İstanbul’da gerçekleştirildi. 650’den fazla Türk ihracatçı ile 55 Suudi firmadan temsilcilerin katıldığı programa ev sahipliği yapan TİM Başkanvekili Ahmet Güleç, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın bulundukları coğrafyada iki önemli aktör olduğunun altını çizdi.

Ahmet Güleç, Suudi Arabistan’a 9 aylık ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 300 artışla,1,8 milyar doların üzerine çıktığını bildirdi. Güleç, iki ülke arasındaki ticari ilişkileri ‘kazan-kazan’ ilkesi çerçevesinde maksimum düzeye yükseltmek için çalıştıklarını söyledi.


“İhracatta ciddi artış trendi yakaladık”

Zaman zaman yaşanan sıkıntılara rağmen iki ülke arasındaki bağların giderek güçlendiğini belirten Güleç, “Ülkelerimiz arasında siyasi ilişkilerin gelişmesine paralel olarak ihracatımızda da ciddi bir artış trendi yakaladık. Bu yıl Suudi Arabistan’a 9 aylık ihracatımız, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 300 artışla 1,8 milyar doların üzerine çıktı. Suudi Arabistan’a ihracat yapan firma sayısında da önemli artış var. 2022’nin tamamında 3 bin 560 firmamız Suudi Arabistan’a ihracat yaparken, bu yılın dokuz aylık bölümünde sayı 5 bin 600’ü geçti. Ülkelerimiz arasında halen 6 milyar dolar seviyesinde bulunan ticaret hacmini çok daha büyütebileceğimiz bir potansiyel olduğunu biliyorum. Bugünkü toplantıda bir kez daha gördüğümüz gibi iki tarafta da bu potansiyeli harekete geçirme konusunda güçlü bir irade bulunuyor” diye konuştu.


Mısırlı: Ocak ayında bin iş insanımızı Suudi Arabistan’a götüreceğiz

MÜSİAD Uluslararası İş Forumu (IBF) Başkan Yardımcısı Gazi Mısırlı da konuşmasında, yakın bir gelecekte Suudi Arabistan’dan 50 kişilik yeni bir heyeti İstanbul’da ağırlayacaklarını bildirdi. Mısırlı, “Ayrıca 14 Ocak 2024’te Ticaret Bakanımız Ömer Bolat ve Suudi Arabistan Ticaret Bakanı Macid bin Abdullah Al Kasabi’nin katılımıyla MÜSİAD’ın ev sahipliğinde Suudi Arabistan’da 28. Uluslararası İş Forumu’nu gerçekleştireceğiz. Türkiye’den bin iş insanı götürmeyi hedeflediğimiz organizasyona Suudi Arabistan’dan da hemen hemen aynı sayıda bir katılım bekliyoruz” dedi.


Alrajhi: Ortaklığımızın güçlendirilmesini sabırsızlıkla bekliyoruz

Riyad Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Naif Alrajhi ise, İstanbul ziyaretlerinin iki ülke arasındaki ticari ilişkileri güçlendirmeye yönelik çabaların bir devamı olduğunu söyledi. Ziyareti, karşılıklı ticari ilişkileri güçlendirecek bir yol haritası olarak niteleyen Alrajhi, “Ekonomimizi yeniden yapılandırmayı ve milli gelir kaynaklarımızı çeşitlendirmeyi amaçlayan 2030 vizyonumuz doğrultusunda kalkınmamızı ve gelişmemizi takip ediyorsunuz. Ulusal ekonomimizin sağladığı büyüme ve refah seviyemizin yükselmesi, yerli yatırımların yanı sıra yabancı şirketlerin hacminin artmasına da büyük bir katkı sağladı. Türk şirketlerinin de bu fırsatlardan yararlanmaları için ortaklığımızın güçlendirilmesini sabırsızlıkla bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından programa ikili iş görüşmeleri ile devam edildi. Program kapsamında 650’den fazla Türk ihracatçısı ile 55 Suudi firma arasında bin 400’ün üzerinde ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM