Pazar, Aralık 3, 2023

Bornova’da “Muhtarlar Günü” kutlandı

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, 19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle Dramalılar Köşkü Kent Arşivi ve Müzesi’nde düzenlenen yemekte ilçede bulunan 45 mahallenin muhtarı ile buluştu. Katılımcıların muhtarlar gününü kutlayan Başkan İduğ, muhtarlık kurumunun 194 yıldır var olduğunu söyleyerek, “Sizler bizim 3. gözümüzsünüz. Şehirleri yönlendiren sizlersiniz. Muhtarlık yerel hizmet çarkının en güçlü dişlisidir”dedi.

Bornova Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen geceye ilçede görev yapan muhtarların yanında Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, Bornova Kaymakamı Muzaffer Şahiner, ilçe protokolü, belediye bürokratları ve siyasi partilerin ilçe temsilcileri de katıldı.


Muhtarlara teşekkür

2019 yılından bu yana Bornova için muhtarlarla birlikte görev yaptıklarını ifade eden Başkan Mustafa İduğ, “Birlikte yaptığımız ihtiyaç analizi doğrultusunda mahallelerimizde çalışmalar yürüttük. Projeler ortaya koyduk. Çünkü Bornovalıların talepleri ilk olarak sizlere gelir. O taleplerin gerçekleşmesi için de kurumsal çalışma yapmak gerekir. Projelerimiz sizlerden gelen talepler doğrultusunda hayat buluyor. 45 Mahalle muhtarımıza birlikte geçirdiğimiz 4 buçuk yılda yaptığımız çalışmalar için teşekkür ederim” diye konuştu.


İnsan odaklı çalışma

Bornova Belediyesi olarak insan odaklı çalışmalar yaptıklarını da anlatan Başkan İduğ, pandemi ve depremi de hatırlatarak, “Bu süreçte tüm muhtarlarımızla birlikte çalışmalar yürüttük. 6 Şubat depreminde belediye olarak 4500 çadırı Çin’den getirerek deprem alanına ulaştırdık. 13 buçuk milyon insan mağdur oldu. Oralarda yaşanan sorunların çözülmesi daha uzun yıllar alacak. Bu nedenle de artık daha kalıcı çözümlere ihtiyaç var. Bornova Belediyesi olarak Birleşmiş Milletler’in Cenevre’de düzenlediği toplantıya katıldık. Orada yaptığım sunum sonrası Malatya’ya bir heyet geldi. Onlarla alanı inceledik. Vatandaşlarımızın çadırlar yerine konteynere geçebilmeleri için 350 bin dolarlık destek vereceklerini bildirdiler”diyerek bilgi verdi.


Muhtarlar Günü’nü kutladı

Yemekte yaptığı konuşmada 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü kutlayan Bornova Kaymakamı Muzaffer Şahiner ise, bu yıl Cumhuriyetin 100. Yılını kutladığımızı hatırlatarak, “Kaymakamlık olarak 100. Yıl için programlar hazırlıyoruz. İlçemizde 100 yaşını dolduran yaşlıları ziyaret etmek gibi etkinlikler. Her çalışmalarımızda bize destek veren muhtarlarımızın bu çalışmalarda bizim yanımızda olmasını isteriz. Bizi bu gece burada biraraya getiren Başkanımız Mustafa İduğ ve ekibine bu güzel gece için teşekkür ederim”dedi.

Bornova Muhtarlar Derneği Başkanı ve Rafetpaşa Mahallesi Muhtarı Recep Çakmakçı, “Muhtar mahallede devletin temsilcisi, devlette ise halkın sözcüsüdür. Demokrasinin temel taşıdır. Bizleri bu özel organizasyonda bir araya getiren, her zaman uyum içinde çalıştığımız Bornova Belediyesi’ne ve Başkan İduğ’a teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM