Cumartesi, Haziran 22, 2024

Küresel start-up yatırımları 87 milyar dolara yükseldi

KPMG Türkiye M&A ve 212 ekipleri tarafından hazırlanan “Türkiye Start-up Yatırımları” raporunun 2023 yılı ikinci çeyrek sonuçları yayımlandı. Rapora göre küresel startup yatırımları, 2023’ün ikinci çeyreğinde 87 milyar dolara yükseldi. Bununla birlikte küresel girişim sermayesi piyasası, enflasyonist ortamın devam etmesi ve bir önceki çeyrekte olduğu gibi faiz oranlarındaki artış potansiyeli nedeniyle belirsizliğini korudu. Girişim sermayesi yatırımcıları, piyasada süregelen zorlukların da etkisiyle büyük işlemler yapmaktan kaçınmaya devam etti.


“İkinci çeyrekte 77 işlemle 150 milyon $ seviyesinde işlem hacmi oldu”

Raporla ilgili değerlendirmede bulunan KPMG Türkiye M&A Danışmanlık Hizmetleri, Şirket Ortağı Özge İlhan, “Global girişim sermayesi ekosisteminde yüksek faiz ve enflasyon ortamının yarattığı belirsizlikler 2023 yılının ikinci çeyreğinde de risk alma iştahını baskılamaya devam etti. Global ölçekte yatırımcıların göreceli düşük hacimli işlemlere yönelimi devam ederken işlem sayısında yılın ilk çeyreğine kıyasla artış gözlemlenmesi pozitif bir gösterge olarak öne çıktı. Global ölçekte 2023 yılının ilk çeyreğinde gerçekleşen 6 bin 30 işlem adedi, 2023 yılının ikinci çeyreğinde 7 bin 783’e yükseldi. Global trendlere paralel olarak Türkiye startup ekosistemi de çeyreklik bazda işlem sayısı ve işlem hacminde büyüme kaydederek pozitif bir tablo çizdi ve 2023 yılının ikinci çeyreğinde toplam 77 işlemle 150 milyon dolar seviyesinde bir işlem hacmi kaydetti” diye konuştu.


“İleri aşama yatırımlar, işlem hacminin %70’ini temsil ediyor”

212 Kurucu Ortağı Ali Karabey ise “Ülkemizde ve küresel piyasalarda yeni bir normal arayışı devam ederken girişim sermayesi yatırımları hâlâ yavaş bir seyirde ilerliyor. Ancak çeyrek bazda bakıldığında, işlem sayısı ve işlem hacmindeki büyüme, olumlu bir resim sunarak iyileşmeye işaret ediyor. 2023’ün ikinci çeyreğinde Türkiye’de öne çıkan bir trend, ilk 10 işlemin toplam işlem hacminin yüzde 86’sını oluşturması ve bu işlemlere yabancıların büyük ilgi göstermesi. Özellikle ileri aşama yatırımlar, toplam işlem hacminin yüzde 70’ini temsil ederek küreseldeki durgunluğun aksine pozitif bir etki yaratıyor. Çeyreğin en büyük yatırım işleminin gerçekleştirildiği Insider gibi şirketler sayesinde Türkiye ekosistemi canlı ve dinamik kalıyor. İşlem boyutu açısından ilk ikiye oturan ve 212’nin de portföyünde yer alan Insider ve Fazla gibi şirketler, yabancı yatırımcıları kendilerine çekme konusundaki yetenekleri sayesinde, ekosistemle ilgili olumlu beklentilerimizi sürdürmemizi sağlıyor” ifadelerini kullandı.


İlk 10 işlem toplam işlem hacminin ise yüzde 86’sını oluşturdu

Rapora göre, ileri aşama yatırımlar toplam işlem hacminin yüzde 70’ini, tohum aşaması yatırımlar ise yüzde 20’sini oluşturdu. İşlem adedi bakımından 62 işlemle tohum aşaması yatırımlar öne çıkarken bunu 9 işlem ile satın alma işlemleri takip etti. İşlem adedi çeyreklik bazda sabit kalan satın alma işlemlerine ek olarak diğer tüm yatırım aşamalarındaki işlem adetlerinde bir önceki çeyreğe kıyasla artış görüldü. İlk 10 işlem toplam işlem hacminin ise yüzde 86’sını oluştururken ilk 10 işlemin 5’i tohum aşaması yatırımlar olarak gerçekleşti.


Insider’ın, 105 milyon dolarlık yatırımı en büyük işlem oldu

Yabancı yatırımcılar toplam işlem hacminin yüzde 75’ini oluşturarak en büyük paya sahip olurken yerel yatırımcıların payı yüzde 25 olarak gerçekleşti. İşlem sayısı bakımından ise yerli yatırımcılar 67 işlem ile yabancı yatırımcıları geride bıraktı. Türkiye merkezli yazılım şirketi Insider’ın, Katar Yatırım Otoritesi ve Esas Holding’in Girişim Sermayesi önderliğinde almış olduğu 105 milyon dolarlık ileri aşama yatırım, 2023 yılının ikinci çeyreğinin en büyük işlemi oldu.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM