Pazar, Aralık 10, 2023

Gazeteci Osman Saffet Arolat hayatını kaybetti

Ekonomi basının duayeni Osman Saffet Arolat hayatını kaybetti. 22 Ekim Pazar gününden bu yana özel bir hastanede tedavi gören Osman Saffet Arolat, gece yarısı 04.30 civarında ağırlaştı. Tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan Arolat, 80 yaşında hayata gözlerini yumdu. Arolat için 1 Kasım Çarşamba günü saat 11:00’de Gazeteciler Cemiyetinde anma töreni yapılacak. Cenaze namazı aynı gün Zincirlikuyu Camii’nde öğle namazına müteakip kılınacak. Cenazesi 2 Kasım Perşembe günü öğle namazına müteakip Çanakkale Assos Behram Kale Mezarlığına defnedilecek.

Osman Saffet Arolat kimdir?

İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamlayan Osman Saffet Arolat, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nden mezun oldu. Üniversite yıllarında gençlik hareketlerinin içinde yer aldı. Eylemlere katıldı; broşürler ve afişler hazırladı, sendika gazeteleri çıkardı. Lise yıllarından itibaren başladığı gazetecilik mesleğinin her kademesinde yer alarak, sembol isimlerinden oldu. 1962 yılında amatör olarak Ankara’da Öncü gazetesinde gazeteciliğe başladı. Bir dönem ANT dergisinde yazı işleri müdürlüğü yaptı. Yazıları nedeniyle yargılanarak tutuklandı. Uzun yıllar haber ajansçılığı, yabancı radyo muhabirliği ve televizyonculuk gibi işler yaptı. Dünya Gazetesi’nde Yayın Yönetmenliği yaptı. En son EKONOMİ gazetesinin kuruluşunda yer aldı, başyazarlığını sürdürdü. 

Anılarını, Babıâli Anılarım ile Bir Gençlik Liderinin Anıları kitap dizisinde toplayan Osman Saffet Arolat, son nefesine kadar yazıları, Türk ve dünya siyaseti ile yakından ilgilendi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM