Pazartesi, Aralık 4, 2023

ESİAD’dan 100. yıla özel pul

esiad

Ege Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ESİAD), Cumhuriyetimizin 100. yılı nedeniyle hatıra pulu çıkardı. Grafik sanatçısı Mahmut Soyer tarafından tasarlanan pullar, PTT tarafından basıldı.

ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Zorlu, “Atatürk’ün en değerli eseri Cumhuriyet’in 100. yaşını biz de uluslararası bir sanatçının eseriyle kutluyoruz. Bu pulların, başta koleksiyonerler olmak üzere, herkesin saklamak isteyeceği bir çalışma olacağına inanıyoruz” dedi.


Anı pullarında 3 farklı tasarım

ESİAD tarafından bastırılan anı pulları 3 farklı tasarımdan oluşuyor. Arka planda bayrağımızı simgeleyen kırmızı renge vurgu yapılan ilk tasarımda, dernek logosunun da yer aldığı dairelerden oluşan sonsuzluk işareti bulunuyor. Pembe renkli ikinci tasarımda ise arka planda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün portresiyle birlikte sonsuzluk işareti yer alıyor. Her iki pulda da, Cumhuriyet’in özgürlük, süreklilik, ilericilik, vizyonerlik gibi özelliklerine vurgu yapılıyor. Yeşil renkli üçüncü pulda da Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh” sözlerine atıfla, barış, özgürlük, emek ve sevgi temaları işleniyor. Zeytin dallarından oluşan 100 sayısının yer aldığı bu pulun arka planında, dişli çarklar kullanılarak sanayiye gönderme yapılıyor.


Kalıcı bir armağan

Cumhuriyetimizin 100. yaşı için kalıcı bir armağan bırakmak istediklerini kaydeden ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Zorlu, “ESİAD ailesi olarak Cumhuriyetimizin kuruluş yıldönümünü coşkuyla kutluyoruz. Bu kapsamda ilk olarak AB İzmir Filarmoni Orkestrası’nın eşliğinde düzenlediğimiz Cumhuriyet konserimizde Dilek Türkan ve Teyfik Rodos’u İzmirlilerle buluşturduk. Ardından Cumhuriyetimizin 100. yılı için bir anı pulu çalışması yaptık. Ulusal ve uluslararası alanda pek çok ödülü bulunan Grafik Sanatçısı Mahmut Soyer tarafından tasarlanan 3 farklı pulu sınırlı sayıda bastırdık. Bu çalışmanın bizden sonraki kuşaklar için kalıcı bir armağan olacağını düşünüyoruz. ESİAD’ın temel taşı Atatürk’ün çizdiği Türkiye Cumhuriyeti vizyonu ve çağdaş uygarlık hedefidir. 31 yıldır taşıdığımız bu sorumluluğun bilincinde, Cumhuriyetimizi koruyup, hep daha ileri taşımak için çalışacağız” diye konuştu.

KAYNAKESİAD
İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM