Cumartesi, Aralık 2, 2023

İzmir, Ata’sı için tek yürek oldu

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 85’inci yıldönümünde İzmir tek yürek oldu. Saatler 9.05’i gösterdiğinde sirenler ve kornalar eşliğinde tüm şehir saygı duruşuna geçti. Cumhuriyet Meydanı’nda ise resmi anma programı yapıldı. Törene İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Kemal Yeni, milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri ve yurttaşlar katıldı. Törende Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı. Türk Bayrakları önce göndere çekildi, ardından yarıya indirildi.

Soyer: Bu iklimde Atatürk’ün rehberliğine ihtiyaç var

İzmirlilerin Atatürk’ü anmak için doldurduğu Cumhuriyet Meydanı’nda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer,  “Yurttaşlarımızın Ata’ya bağlılıkları, Ata’ya sadakatleri gurur verici. Türkiye’nin bu siyasal ikliminde Atatürk’ün yine rehberliğine, yol göstericiliğine ihtiyaç olduğunu gösteriyor. O nedenle çok umut verici” ifadelerine yer verdi.

Elban: Atatürk’ün üçüncü dönemi var, sonsuzluk dönemi

Atatürk’ü anma töreni İzmir Valiliği himayesinde, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) ev sahipliğinde Sabancı Kültür Merkezi’nde devam etti. Burada konuşan Vali Elban,  Cumhuriyet hala genç, hala dimdik ayakta, örnek gösterilen birçok gelişmiş ülkenin demokratik, hukuk değerleri açısından önde bir devlet. Atatürk’ün üçüncü dönemi var, biz ona sonsuzluk dönemi diyoruz” dedi. 

Sabancı’da ‘Anılarla Atatürk’ adlı kısa filmin gösterimi yapılırken, İYTE öğretim üyeleri ve öğrencilerinin gözünden Mustafa Kemal Atatürk adlı video gösterimi ve İYTE Edebiyat Topluluğu tarafından şiir dinletisi gerçekleştirildi. Program, İYTE Polifoni Topluluğu’nun Atatürk’ün sevdiği şarkıları seslendirmesi ve İYTE Halk Dansları Topluluğu’nun zeybek gösteriyle devam ederken, Atatürk’ü Yeniden Düşünüyorum adlı resim sergisi ile sona erdi.

Atatürk çeşitli etkinliklerle anıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin anma programı ise Cumhuriyet Meydanı’nda İzmir Büyükşehir Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu ile sürdü. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde (AASSM) ‘Senin Atatürk’ün’ sergisi ile 2022 yılından bu yana İzmirlilerin Atatürk’e yazdıkları mektuplar sergilendi. Tarihçi ve yazar Sinan Meydan’ın “Cumhuriyet’in 100. Yılında Atatürk’ü Anlamak” söyleşisi de AASSM’de gerçekleşirken, Çoksesli Kadınlar Korosu konser verdi. Yeşilyurt Mustafa Necati Kültür Merkezi’nde ise  İzmir Büyükşehir Belediyesi THM Orkestrası Atatürk’ü Anma Konseri solist Pelin Kadıoğlu eşliğinde yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın ‘Benim Naçizane Vücudum’ oyunu da İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde gösterildi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM