Cuma, Mart 1, 2024
spot_img

Doğum borçlanmasına aralıktan sonra zam geliyor

doğum borçlanması

Doğum nedeniyle iş hayatından uzak kalan kadınlara, doğum borçlanması hakkı tanınıyor. Erken emeklilik isteyen kadınların doğum borçlanması ile prim günleri geriye düşerek erken emeklilik fırsatı yaratılabiliyor. Erken emeklilik planları yapan kadınların aralık ayı bitmeden başvuruda bulunması gerekiyor çünkü doğum borçlanmasına yine zam geliyor.

Doğum nedeniyle iş hayatından uzaklaşan kadınlara tanınan doğum borçlanması hakkı ve doğum borçlanması hesaplama yöntemleri hakkında bilgiler veren Sosyal Güvenlik Uzmanı Melis Elmen, “Bir kadının doğum yaptığı tarihten ileri, iki sene, yani 720 gün boyunca çalışmadığı süreleri parasıyla satın alabiliyor. 720 çarpı 3 yapabiliyoruz. Yani 3 çocuğa kadar satın almanız mümkün. Bu da 6 sene erken emekli olma imkânı sağlıyor. EYT’de çok işe yaradı ve birçok kadın erken emekli oldu” dedi.


“Staj sigortalı kadınlar da borçlanabilir”

Elmen, “İlk sigortalı olduğunuz tarihten sonra doğum yapmanız gerekiyor. 5 gün bile sigortanız varsa ve daha sonra doğum yaptıysanız bunu borçlanabilirsiniz. İlk işe girdiğiniz tarihten önceki doğumları borçlanamazsınız. Ancak ilk işe giriş tarihinden sonra çalışmıyor olsanız bile borçlanabilirsiniz. Staj sigortası ile ilk sigortalı olma tarihi arasında doğum yapan kadınlar da şartlar oluşur ise borçlanabilir” diye konuştu.


“720 gün şartı yok”

Doğum borçlanmasında 720 gün şartı olmadığını ifade eden Elmen, “Bölük pörçük de borçlanabilirsiniz. Şu anda günlük 143,09 TL’den borçlanabiliyorsunuz. Ancak kasım-aralık aylarından sonra zam gelecek. Her 6 ayda bir asgari ücrete zam gelmesi demek borçlanmalara da zam gelmesi demek. Bu yüzden doğum borçlanması yapacaksanız aralık ayı sonuna kadar başvurularınızı yapmanız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Elmen, ‘doğum borçlanmaların getirisi, götürüsü ve maaşa katkısı ne olacak?’ konularında sosyal güvenlik uzmanlarından profesyonel destek alınması tavsiyesinde bulundu.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM