Pazartesi, Aralık 11, 2023

Son yıllarda ‘antibiyotik direnci’ hızla yaygınlaşıyor

antibiyotik

Çocuklarda özellikle yüksek ateş, öksürük ve boğaz ağrısı gibi sorunlarda anne babalar hemen antibiyotiğe sarılabiliyor. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Oya Duran 18-24 Kasım Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası kapsamında yaptığı açıklamada, gereksiz antibiyotik kullanımının bilimsel araştırmalarla kanıtlanan zararlarını anlattı.

Antibiyotik direncinin, ilacın bakterileri öldürme ve yayılmasını önleme etkisini kaybetmesi anlamına geldiğini aktaran Dr. Duran, “Araştırmalara göre; antibiyotik direnci nedeniyle enfeksiyon ölümleri dünya genelinde katlanarak artıyor. 2050’li yıllarda dirençli enfeksiyonlar yüzünden ölümlerin milyonlarla ifade edileceği öngörülüyor” sözlerine yer verdi.


“Antibiyotik gereksiz yere vücuda çok ciddi zararlar verebilir”

Ülkemizin antibiyotik kullanımında Avrupa ülkeleri arasında en ön sırada yer aldığını belirten Dr. Duran “Ateşin yükselmesi bakteriyel  değil viral ya da başka bir nedenden kaynaklanıyorsa kesinlikle işe yaramayacak, aksine gereksiz yere vücuda çok ciddi zararlar verebilecek. Yine boğaz ağrısı ve öksürüğün de çok farklı sebepleri olabildiğinden doktor gerekli görmedikçe kesinlikle kullanılmamalı. Viral enfeksiyonlar ve hatta sadece burun tıkanıklığı bile boğaz ağrısı yapabiliyor ve tedavisinde antibiyotiğin yeri yok” diye konuştu.


“Antibiyotiğin kullanım sürelerine özen gösterilmeli”

Gereksiz antibiyotik kullanımı kadar, antibiyotiğin saatlerine ve kullanım sürelerine de özen gösterilmesi gerektiğini belirten Dr. Duran, “Gereksiz antibiyotik kullanımı; besinlerin sindirilmesinden bağışıklık sisteminin düzenlenmesine, beyin sağlığından inflamasyonun önlenmesine dek önemli işlevler üstlenen vücudumuzdaki yararlı bakterilerin ölmesine, zararlı bakterilerin artmasına yol açıyor. Zararlı bakterilerin artması ishal, karın ağrısı ve kusmadan çok ciddi hastalıklara dek birçok zarara neden olabiliyor” dedi.


“Obeziteye yol açabiliyor”

Dr. Duran, “Yapılan bilimsel çalışmalar; gereksiz antibiyotik kullanımı ile obezitenin yaygınlaşması arasındaki ilişkiyi ortaya koyarken, astım, gıda alerjileri, diyabet, bağışıklık sisteminin bozulması ve çölyak gibi birçok hastalığın artışıyla ilişkisi de araştırılıyor. Hayati öneme sahip organlarımız olan karaciğer ve böbreklerimiz de gelişigüzel antibiyotik kullanımından büyük zarar görüyor” dedi.

Dr. Duran gereksiz ve rastgele antibiyotik kullanımının karaciğerde ve böbreklerde çok ciddi hasarlara yol açabildiğini vurgulayarak, karaciğerinde ya da böbreklerinde sorun olanların da mutlaka hekime bildirmesi, ilaç ve dozun ona göre ayarlanması gerektiğini vurguladı.


“Ciddi alerjik reaksiyonlara yol açıyor”

Gereksiz antibiyotik kullanımının alerjik hastalıkların da yaygınlaşmasına neden olduğunu belirten Dr. Duran bilinçsizce kullanılan antibiyotiklerin, basit cilt döküntüsünden kalp atışlarında hızlanmaya, anaflatik şok denilen, solunumu etkileyen ve şuur kaybına neden olan, hayati risk yaratan çok ciddi sorunlara yol açabildiğini dile getirdi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM