Pazar, Şubat 25, 2024
spot_img

Çin, dünyayı yatırım yapmaya davet etti

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, birçok uluslararası örgüt ve finansal kuruluşun Çin’in büyüme beklentilerini yükselttiğine işaret etti. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) dışında, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Çin ekonomisine yönelik beklentisini yüzde 5.4’e yükselttiğini, JPMorgan, Goldman Sachs ve Citigroup gibi finansal kuruluşların da Çin’in bu yılki büyümesini yüzde 5-5,5 aralığında tahmin ettiklerini belirtti.

Uluslararası toplumun, Çin’in dünya ekonomisinin büyümesini hızlandıran en büyük motor gücü olduğu ve bu yıl dünyanın ekonomik büyümesinin üçte birinin Çin’den kaynaklanacağı genel olarak tahmin edildiğini dile getirdi.

Sözcü, Çin ekonomisinin yılbaşından bu yana yükselişe geçerek, dünyanın önde gelen ekonomileri arasında öncü konumunu koruduğunu vurguladı. Kasımda düzenlenen 6. Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nda imzalanan niyet anlaşmalarının değerinin yüzde 6,7 artarak 78 milyar 410 milyon dolara ulaştığını, 2. Küresel Dijital Ticaret Fuarı’nda imzalanan yatırım projelerine ilişkin sözleşmelerin değerinin yüzde 316,7 artışla 155 milyar 850 milyon yuan (21 milyar 824 milyon dolar) olduğunu kaydeden Wang, “Ayrıca devam eden 1. Çin Uluslararası Tedarik Zinciri Fuarı’na 500’den fazla yerli ve yabancı firma katılıyor.

Dünya iş insanlarını Çin’e yatırım yapmaya davet ediyoruz. Ülkemizin yüksek kaliteli gelişimi ve geniş çaplı dışa açılımıyla ortaya çıkan yeni fırsatları paylaşmak istiyoruz” dedi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM