Perşembe, Şubat 22, 2024
spot_img

Yasa dışı yakalanarak ticareti yapılan 902 kuş doğaya salındı

yasa dışı kuş avcılığı

Tarım ve Orman Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğüne bağlı İstanbul Şube Müdürlüğü’ne CİMER üzerinden gelen ve yasa dışı yakalanan doğa kuşlarının satışı yapıldığı yönündeki bir ihbarı değerlendiren ekipler, İstanbul Emniyet Müdürlüğü görevlileri ile birlikte Edirnekapı Kuş Pazarı olarak bilinen adreste denetim gerçekleştirdi. İstanbul Edirnekapı’da avlanması yasak olan saka, iskete, florya, bıldırcın ve beç tavuğu gibi doğa kuşlarını yakalayarak satışlarını yapan kişilere para cezası verildi.

Denetimde, 633 saka, 224 iskete, 24 florya, 2 beç tavuğu ve 19 bıldırcına el konuldu. Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) İstanbul Şube Müdürlüğü, kuşları yasa dışı yakalayan 24 kişiye 1 milyon 251 bin TL tazminat ve 713 bin TL idari para cezası olmak üzere toplam 1 milyon 964 bin TL para cezası uygularken, el konulan 902 kuş doğal yaşam alanına salındı.

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı DKMP Genel Müdürlüğü, yasa dışı doğa kuşu avlanmasının önüne geçmek için 7 gün 24 saat çalışmalarını sürdürüyor.


“Biyoçeşitliliğimize göz dikenlere göz açtırmayacağız”

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, doğal yaşamın korunması ve sürdürülebilir bir çevre için yoğun gayret gösterdiklerini belirterek, yasa dışı avcılıkla kararlılıkla mücadele ettiklerini vurguladı.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Yumaklı, “İstanbul’da 633 saka, 224 iskete, 24 florya, 19 bıldırcın ve 2 beç tavuğunu yeniden özgürlüklerine kavuşturduk. Avcılığı yasak türlerin satışını yapanlarla mücadelemiz kararlılıkla devam edecek. Biyoçeşitliliğimize göz dikenlere göz açtırmayacağız” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM