Perşembe, Şubat 22, 2024
spot_img

Cumhurbaşkanı: Haziran sonrası yıllık enflasyon hızlı düşecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yüksek enflasyona ve piyasadaki fırsatçılığa dair soruları yanıtladı. Baz etkisiyle 2024 yılı haziran ayına kadar yıllık enflasyonun yüksek kalacağını söyleyen Erdoğan, “Bir de para politikası gecikmeli çalışıyor. Haziran sonrası hızlı bir şekilde yıllık enflasyon düşecek” dedi.


“Kalıcı dezenflasyon sürecini başlattık”

Piyasada yokluk oluşmaması ve buna bağlı olarak da fahiş fiyat artışların oluşmaması noktasında ciddi tedbirler aldıklarını ifade eden Erdoğan, “6 aydan bu yana piyasada hiçbir mal sıkıntısı yaşanmadı. Fahiş fiyat artışı yaptıkları tespit edilen sektörlerin üzerine bakanlıklarımız hızlı ve organize bir şekilde gidiyor. Gayrimenkulde, otomotivde ciddi fiyat düşüşleri oldu. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı vesilesiyle fiyat indirim kampanyası çağrımız da etkili oldu. 100 bine yakın işletme bu noktada katılım gösterdi. Esasında biz enflasyonu dizginleyerek, beklentileri yöneterek, kalıcı bir şekilde dezenflasyon sürecini başlatmış durumdayız” cümlelerini dile getirdi.


“Fiyat artışlarında yavaşlama trende dönüştü”

Bazı ürünler bazında farklı mecralarda farklı fiyatlar olabildiğini belirten Erdoğan, “Bunu tamamen kontrol etmek, yönetmek, idari kararlarda pek olası değil. Onun yerine bizim için önemli olan genel anlamda ekonominin tamamına hakim fiyat seviyesindeki artışların yavaşlaması. Şu anda yavaşlama başladı. Bu bir trende dönüştü. Önümüzdeki aylarda bu çok net bir şekilde ortaya çıkacak” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM