Cumartesi, Mayıs 25, 2024

“Yaşanan ilaç yokluklarının sorumlusu eczacılar değil”

SEDA GÖK

Resmi Gazete’nin 16 Aralık 2023 tarihli sayısında yayımlanan ilaç fiyatlandırmasında kullanılan euro kurunda yapılan güncellemenin yayınlandıktan 9 gün sonra yürürlüğe girecek olması hastalara olduğu gibi eczacılara da zor günler yaşatıyor. Yaşanacak ilaç yokluklarının önüne geçmek için düzenlemenin yayımlandığı ilk gün itibariyle harekete geçtiklerini, ancak çabalarının sonuçsuz kaldığını belirten Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Arman Üney, “Yaşanan ilaç yokluklarının sorumlusu eczacılar değil. Bizler, ilacına erişemeyen hastalarımız için her dakikanın kritik olduğunu en iyi bilen meslek grubuyuz” dedi.

Üney, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: Hastalarımız, mevsimsel hastalıkların tedavisinden, kronik hastalıklarda kullanılan ilaçlara kadar çok sayıda ilaca erişimde sıkıntı yaşarken, ilaca erişemeyen hastalarımız için her dakikanın kritik olduğunu bilen meslektaşlarımız hastalarını ilaçsız bırakmamak için adeta çırpınıyor. Ancak yaşanan sorun ortada.”


“Çabalarımız sonuçsuz kaldı”

Sorunun acilen çözümü için ilk gün itibariyle harekete geçtiklerini belirten Üney, “Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyetimiz, başta Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu olmak üzere tüm paydaşlarla hızlı bir görüşme trafiğine geçerek, krizin aşılması için uygulamanın yürürlük tarihinin erkene çekilmesi gerektiğini ısrarla talep etti. Bugüne kadar kesintisiz sürdürdüğümüz çabalarımız ancak ne yazık ki sonuçsuz kaldı. Yapılan bu düzenlemenin ilaç sanayinin ihtiyaçlarına yönelik bir düzenleme olduğunu, eczane ekonomilerimizin iyileştirilmesine yönelik olmadığını özellikle vurgulamak isteriz. Ancak ilaç yokluklarına engel olmak, hastalarımızın tedavileri için gereken ilaçlara erişmesini sağlamak mesleki sorumluluğumuzun gereği ve çabamız da bu yönde. Türk Eczacıları Birliği bu mesleki hassasiyet ile her zaman üzerine düşen görevi yerine getirmeye devam edecek. Şu anda piyasada bulunamayan ilaçların sorumlusu meslektaşlarımız değil” ifadelerine yer verdi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM