Salı, Nisan 23, 2024

Selle mücadelede römorklu atık su pompası çözüm olabilir

İklim değişikliği, yoğun yağış ve kuraklık gibi hava olaylarını daha şiddetli hale getiriyor. Çünkü yükselen sıcaklıklar, atmosferin tutabileceği nemi artırıyor. Bu durum ise yağışların şiddetinin artmasına ve ani sel olayı gelişmesine neden oluyor. Ani su baskınları nedeniyle dünya genelinde her yıl 5 binden fazla insan hayatını kaybediyor.

Öte yandan, UKMS serisi römorklu atık su pompa sistemleri ile yükselen suyun hızlı bir şekilde tahliye edilmesini sağlayarak sel felaketi ile mücadelede etkili bir çözüm sunduklarını belirten Masdaf Pazarlama Müdürü Nihan Göksal, “Römorklu sistemlerin istenen alana rahatlıkla taşınabilir olması da hem müdahaleyi kolaylaştırıyor hem de sistemin sırayla birden fazla alandaki su taşkınlarına müdahale etmesine olanak tanıyor” dedi.


“Belediyelere ciddi sorumluluklar düşüyor”

Selin yıkıcı etkilerini azaltmak için yapılması gerekenleri paylaşan Göksal, “Selin neden olduğu hasarları önlemek konusunda belediyelere ciddi sorumluluklar düşürüyor. Çünkü selin yıkıcı etkisini azaltmak için sele hazırlıklı olmak gerekiyor. Bu kapsamda mobil pompa sistemleri özellikle belediyelere önemli avantajlar sunuyor. Herhangi bir alanda su tahliyesi gerektiğinde etkili ve hızlı bir çözüm sunarak, selin yıkıcı etkilerinin en aza indirilmesinde önemli rol oynuyor” diye konuştu.


Her yıl ortalama 100 sel olayı yaşanıyor

Türkiye’de iklim değişikliğinin etkilerini yoğun bir şekilde hisseden ülkeler arasında yer alıyor. Ülkede son 25 yılda yaşanan doğal afetlerin yüzde 10’unu su baskınları oluşturuyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün (MGM) raporuna göre de Türkiye’de son 10 yılda her yıl ortalama 100 sel olayı yaşandı. Üstelik sel, önlem alınmadığında; can ve mal kayıplarına, binalarda, yollarda ve köprülerde yapısal hasarlara, tarım arazilerinde tahribata ve kanalizasyon sistemlerinde maddi hasarlara neden olabiliyor. Ayrıca sel suları ile dağılan atıklar, kirliliğe sebep olarak enfeksiyon riskini de artırıyor.

KAYNAKMasdaf
İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM