Pazar, Mayıs 26, 2024

Ticaret Bakanlığı, otomotiv ilanlarına kısıtlama getirdi

İkinci el otomobil piyasası

Ticaret Bakanlığı, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte değişikliğe gitti. Değişiklik kapsamında, ikinci el motorlu kara taşıtlarının, üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerinde bir fiyattan ilan yoluyla pazarlanması, 1 Ocak 2024 tarihine kadar yasaklanmış oldu.


Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “15 Temmuz itibarıyla yürürlüğe giren düzenleme kapsamında, tüm gerçek ve tüzel kişiler ilan verilmesi aşamasında “ilan platformları” tarafından uyarılmakta; bu uyarıya rağmen söz konusu yasağa aykırı verilen ilanlar ile ilan verenlere ilişkin bilgiler Bakanlığımıza iletilmekte ve takibi yapılmaktadır. İlan kısıtlaması düzenlemesinin yürürlüğü girmesinden önce ilan platformları üzerinden yayımlanan ve bu düzenlemeye aykırılık teşkil edebilecek bireysel ve ticari olmak üzere toplam ilan sayısının 20 binin üzerinde olduğu tespit edilmiştir. İlan platformları tarafından üyelerine yapılan uyarı ve bilgilendirmeler ile Bakanlığımızca yapılan kamuoyu bilgilendirmeleri sonucunda bu sayının düzenlemenin yürürlüğe girdiği 15Temmuz 2023 tarihinden itibaren 7 bin seviyelerine gerilediği gözlemlendi” ifadelerine yer verildi.

Aykırı ilan sahiplerine 300 bin TL’ye varan para cezası

Yapılan son incelemelerde, anılan söz konusu düzenlemeye aykırılık teşkil edebilecek toplam ilan sayısının 5 binin altına düştüğü bilgisi aktarılan Ticaret Bakanlığı açıklamasında, “Bu kapsamda, söz konusu ilanlara ilişkin bilgiler ilgili ilan platformlarından temin edilmiş ve bunların incelenmesine Bakanlığımızca başlanmıştır. Bakanlığımızca yapılan inceleme neticesinde, düzenlenen kısıtlamaya aykırılık teşkil ettiği tespit edilen ilanları veren gerçek ve tüzel kişiler hakkında ilan başına 300 bin TL’ye kadar idari para cezası uygulanmaktadır. Bu cezaların muhataplarına tebliğ süreci başlamıştır ve devam ediyor” denildi.

“Bir yıl içinde 3’ten fazla araç satışı ticari faaliyettir”

Bakanlıktan yapılan duyuru kapsamında, ilan platformları üzerinden bireysel veya ticari ilan veren tüm vatandaş ve işletmelerin, 15 Temmuz 2023 tarihinde yürürlüğe giren ilan kısıtlamasına uygun taşıt ilanı vermeleri hususunda dikkat edilmesi bekleniyor.

Ticaret Bakanlığı açıklamasında, “Ayrıca, bilindiği üzere, bireysel satışlarda bir yıl içinde en fazla üç araç satışına izin verilmekte olup, bunun üzerindeki satışlar ticari faaliyet kabul edildiğinden dolayı cezai müeyyide gerektirmektedir. Birinci derece yakın akrabaları dahil olmak üzere bunların üzerinden vekaletle satış yapan kişiler Bakanlığımızca incelemeye alınmış olup, gerekli cezai işlemleri yapılmaktadır” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada ayrıca, vergi incelemesi kapsamında işlemlerin devamı için tespit edilen şahıs bilgilerinin Hazine ve Maliye Bakanlığı’na iletilmekte olduğu kaydedildi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM