Pazar, Mayıs 26, 2024

Kredi muslukları açılırsa inşaat sektörü canlanır

İnşaat malzemeleri sanayi üretimi

Yeni konut almak isteyenlerin uzun vadeli kredi bulmakta zorlandığı için konut satışları da bu durumdan etkilendi. Satışlarda yavaşlama dönemine giren sektörün yeniden yükselişe geçmesi için çözümün kredi musluklarının yeniden açılması gerektiğini savunan Sirius Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Barış Öncü kredi konusunun çözülmesi gerektiğini söyledi.


Önemli istihdam sağlayan bir sektör

Konut kredilerinin düşürülmesi ve ev almak isteyenlerin bu kredilere ulaşması şu anki sektörün canlanması için oldukça önemli olduğunu söyleyen Öncü, “Son 10 yılda müteahhitlerin sayısı artan enflasyon girdi maliyetleri gibi nedenlerle yüzde 70 oranında daraldı. Demir, çimento cam seramik ve diğer ürünlerin fiyatlarında 10 kata varan artışlar yaşandı. Bunun yanı sıra enerji personel ve diğer giderlerin de artışı müteahhitlerin yeni konut üretememesine neden oldu. İnşaat 300’e yakın farklı iş kolunu besleyen ve önemli istihdam sağlayan bir sektör. Bu durağanlık ekonomiye de olumsuz olarak yaşadı. İstihdam oranı düştü. İnsanlar farklı sektörlere yöneldi bu işte deneyimli ustalar da yurtdışındaki şantiyelere gitti. Geri kalan ustalar ve işçiler de deprem bölgesinde istihdam ediliyor. Günlüğü 2 bin TL’ye çalıştıracak usta bulamaz olduk” diye konuştu.


Uygun fiyatlı konut üretimi için devlet desteği önemli

İnşaat sektöründe binlerce kişinin istihdam edildiğini ve ekonomi için önemli bir itici güç olduğunu vurgulayan Barış Öncü, “Ben İZTO 67’inci İnşaat Komitesinde görev yapıyorum ve Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkan yardımcısı olarak çalışıyorum. İnşaat sektöründe yaşadığımız sorunları ve çözüm önerilerini bakanlığın kurumlara gönderdiği beklenti anketlerinde ifade ediyoruz. Uygun fiyatlı konut üretimi yapabilmemiz için devletimizden beklentimiz, şehrin çeperlerinde kalan, altyapı imkanı ve kamusal hizmetlere yakın, kayalık veya eğimli arazi olmasından kaynaklı tarıma elverişli olmayan ama tapu kayıtlarında tarla veya tarımsal alan olarak belirtilen arazilerin imar planları yapılıp belirli koşullarla sektöre tahsis edilmesidir. Böylelikle uygun fiyatlı konut üretimini de yaparak devletimizin üzerinden bu büyük yükü bizler sektörün gerçek aktörleri sırtlamış oluruz”ifadesinde bulundu.


Malzeme temini konusunda olumsuzluklar yaşıyoruz

Sektörün malzeme konusunda da sıkıntı çektiğini söyleyen Öncü, “Malzeme temini ve fiyatları konusunda da olumsuzluklar yaşıyoruz. Tapu harçlarının düşürülmesi, KDV’nin 150 metrekarenin altındaki evler için yüzde 1’e çekilmesini istiyoruz. Hükümetimiz Eylül ayı içinde ilk ev almak isteyenlere yönelik bir kampanyayı açıklayacağını duyurdu. İlk ev almak isteyenlerin yanı sıra vatandaşlara da uygun koşullu uzun vadeli kredi imkanları sunulması gerekiyor. Bizler yatırım yapmaya ve istihdam yaratmaya devam etmek istiyoruz. Konut satışlarında ve ev sahibi ve kiracı arasında yaşanan sıkıntıların da bu şekilde düzelebileceğini düşünüyorum” dedi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM