Cuma, Haziran 14, 2024

“Villakent, ‘Sünger Kent’ uygulamasıyla su tasarrufu sağlayacak”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ege Koop Villakent Mahallesi’ni ziyaret etti. Başta Muhtar Sevgi Zengin olmak üzere Villakent sakinlerini dinleyen Soyer, isteklerini “Kreş, aile hekimliği, kurs, toplantı salonu, spor salonu ve çok amaçlı sosyal tesis” olarak özetledi. Soyer, site sakinlerine Villakent’in sorunlarının çözümü ve isteklerinin karşılanması konusuyla yakından ilgileneceğini söyledi.

Villakent’e ilk defa geldiğini belirten Soyer, “Villakent projesi’ne hayran oldum. Bu kadar medeni, güzel, planlı, uluslararası standartlardaki çağdaş siteyi ziyaret etmekten inanılmaz mutlu oldum ve Hüseyin Aslan efsanesinin boşuna doğmadığını yakından gördüm” dedi.

Villakent’te ‘Sünger Kent’ uygulamasının yapılması için ilgililere anında talimat veren Soyer, “Sünger Kent, yüzey akışına geçen suların yönetiminde suyun akışını, miktarını, kalitesini, biyo çeşitliliği ve estetik bir çevre oluşturmayı gözeten yaklaşımla tamamlanacak. Böylece şebeke suyu kullanımı azalacak. Villakent sakinleri hem kuraklık ile mücadele ederken, aynı zamanda da sulama maliyetlerini de kısarak Sünger Kent projesi sayesinde su tasarrufu sağlayacak” diye konuştu.


“Villakent, küresel ölçekte özgün bir proje”

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan da proje hakkında bilgi verirken Villakent’in küresel ölçekte özgün bir proje olduğunun altını çizdi.

Villakent’in Menemen Seyrek’te 5 milyon metrekarelik bir alanda ada ve parsel bazında uluslararası standartta özgün bir proje olduğunu anlatan Aslan, “1984 yılında kurulan Ege-Koop, 40 yılda İzmir’in 14 ilçesinde,150 bin kişinin yaşadığı 14 farklı projeyi İzmir’e kazandırdı” dedi. Aslan, Ege-Koop’un projelerinin hazırlanışındaki yaklaşımını anlatarak şunları söyledi: “Ege-Koop; tüm projelerini fiziki ve sosyal altyapısıyla, özel tasarlanmış parklarıyla, eğitim kuruluşlarıyla bir uygarlık anlayışı içinde tasarlayarak ortaklarının hizmetine sundu” dedi.

Bugünkü reel değeri 156 milyon 250 bin dolar olan, 21 örgütlü kooperatifle birlikte gerçekleştirilen Villakent’e Ege-Koop’un doğrudan katkısını da vurgulayan Aslan, “5 milyon metrekarelik alanın tüm altyapısını, elektrik, su, kanalizasyon, 15 trafo ve arıtma tesisi, 500 bin metrekarelik orman alanı, 50 bin metrekarelik özel tasarlanmış park tümüyle Ege-Koop’un üretim kapasitesiyle gerçekleştirildi” diye konuştu.

Aslan, Ege-Koop’un Türkiye’ de ilk defa, 3 kez arka arkaya Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi’nin garantörlüğünde Avrupa Konseyi Sosyal Kalkınma Fonu’ndan aldığı 2 milyar 215 bin TL krediyi proje ortaklarına kullandırdığını da açıkladı.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM