Pazar, Mayıs 26, 2024

BES ağustos ayında 8 milyon 320 bin katılımcıya ulaştı

Bireysel Emeklilik Sistemine talep günden güne artmaya devam ediyor. Sistemde 18 yaş altına yönelik sözleşme sayısı da 915 bin oldu. 2022 yılı sonunda 643 bin olarak gerçekleşen toplam 18 yaş altı BES sözleşmesi, 8 ay sonunda yaklaşık 1,5 katlık büyümeyle sektörün dinamosu olma konumunu sürdürüyor.

Ağustos ayı itibarıyla Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES), üye olan sayısı toplamda 8 milyon 320 bin katılımcıya ulaştı. Erken BES’in aileler için çocuklarının geleceğini güvence altına almakta güvenli bir tasarruf aracı olarak öne çıktığını söyleyen Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, “Kendileriyle birlikte çocuklarının da geleceğini güvence altına almak isteyenlerin Erken BES’e ilgisi memnuniyet verici. Yüzde 30 devlet katkısı ve altın, gümüş, döviz gibi enstrümanlara yatırım yapan fon alternatifleri ile daha da cazip hale gelen BES’e ailelerin ilgisi her geçen gün daha da artıyor. Erken başlanan tasarruf sayesinde çocuklarımız ilerleyen yaşlarında eğitim, evlilik, iş kurma, ev alma gibi konularda ciddi bir birikimle hayata atılma imkanına sahip oluyor” dedi.


“83 bin sözleşmeyle en çok tercih edilen ilk 5 kurum içindeyiz”

Ağustos ayı verilerini paylaşan Sincek, “Toplamda 915 bini geçen sözleşme rakamlarını incelediğimizde erken yaş gruplarında önemli bir yükseliş olduğunu görüyoruz. En fazla katılımın olduğu sıfır yaş grubunda sayının 69 bini aşması tasarruf farkındalığının yaşının ailede artık çocuğun doğumuyla başladığını gösteriyor. Bu rakamlar bize sektörümüzün yeni doğanlarla birlikte daha da büyüyeceğine işaret ediyor. Katılım Emeklilik olarak Erken BES’te 83 bin sözleşmeyle en çok tercih edilen ilk 5 kurum içindeyiz. Katılım esaslı segmentimizde ise lider konumumuz devam ediyor. Ülkemizdeki genç nüfus potansiyelini düşününce daha yolun başında olduğumuzu söyleyebiliriz. Erken BES’e toplumumuzda tasarruf ve birikim anlayışını geliştirdiği için ayrı bir önem ve değer atfediyoruz” ifadelerini kullandı.


Her yaşa uygun BES paketi

2-5 yaş arası katılımcıların da faydalandığı Okul Öncesi özel avantaj paketine ilişkin açıklamada bulunan Sincek, “Diş hekimlerinde ücretsiz diş check-up, göz doktorlarında ücretsiz göz check-up, oyun terapisi, anlaşmalı klinik ve hastanelerde ücretsiz tanışma seansı, sonraki seanslar için indirimli danışma hizmeti, anlaşmalı firmalardan mobilya ve kıyafet alışverişlerinde indirimler sağlıyoruz. Okul Çağı özel avantaj paketinde 5-18 yaş arası katılımcılar için; diş ve göz hekimlerinde ücretsiz check-up, lise ve üniversitelere giriş tercihlerinde online rehberlik hizmeti, anlaşmalı klinik ve hastanelerde ücretsiz tanışma seansı, sonraki seanslar için indirimli ergenlik danışma hizmeti, anlaşmalı spor salonlarında indirimli spor kursları gibi imkanlar sunuyoruz” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM