Cumartesi, Haziran 22, 2024

RFID teknolojisi hız ve kolaylık sağlıyor

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte operasyonel verimliliği artırmak, maliyetleri düşürmek ve müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak gibi birçok avantaj sunan RFID teknolojisi çoğu perakende şirketi tarafından talep görmeye başladı. Türkiye’de ve tüm dünyada iddialı olan LC Waikiki gibi perakende markaları tarafından tercih edilmeye başlayan RFID (Radio Frequency Identification – Radyo Frekansı Tanımlama), Türkiye’de ve tüm dünyada yaygınlaşıyor.


Birçok perakende şirketi tarafından talep ediliyor

Türkiye başta olmak üzere faaliyet gösterdiği ülkelerin önemli bir kısmında pazar lideri olan LC Waikiki, gerçek zamanlı envanter yönetimi için Securitas Technology’nin RFID Envanter Yönetim Çözümünü kullanmaya başladı. LC Waikiki Operasyonel Mükemmellik, Süreç Geliştirme ve Yalınlaştırma Direktörü Cengiz Dörtoluk, minimum eforla maksimum değer üretebildikleri bir ortam yaratmak ve müşterilerine keyifli bir alışveriş deneyimi sunmak için RFID teknolojisini kullanmaya başladıklarını söyledi.


Hız ve kolaylık sağlıyor

Mağazada her gün 1,5 milyon üzerinde ürün sevk ettiklerini belirten Dörtoluk, “Bu sayı yaklaşık 40 bin 000-45 bin 000 koliye karşılık geliyor. Klasik yöntemde arkadaşlarımız bir koliyi stoklarına almak için yaklaşık 5 dakika mesai harcarken, artık RFID teknolojisiyle dokunmadan bir dakikanın altında saniyeler içerisinde her birini tekil olarak tanıyarak stoklarımıza alıyoruz. Türkiye’de 25 bin 000’e yakın, tüm dünyada ise 45 bin 000 çalışanımız var. Amacımız bu arkadaşlarımızın harcadıkları eforu minimum seviyeye indirmek ve maksimum değer üretmelerini sağlamak. RFID bize gerek çoklu gerek tekil sipariş talepleri gerekse müşterinin aradığı rengi, bedeni bulma konusunda hız ve kolaylık sağlıyor” diye konuştu.


İşlem bazında 12 ila 15 saniye arasında bir hız kattık

Kullanılan teknoloji ile mağazada işlerin hız kazandığını belirten Dörtoluk, “Kasa noktasında her bir saniyenin bizim için çok büyük önemi var. Çünkü orada katma değer üretmeyen pek çok süreç söz konusu. Bu süreçleri yalınlaştırıp saniyelerin peşinden koşuyoruz. RFID teknolojisini kasalara entegre ederek, ortalama sepet büyüklüğüne bağlı olarak işlem bazında 12 ila 15 saniye arasında bir hız kattık. Böylece hem eforumuzu hem işgücümüzü azalttık hem de sırada bekleyen müşterinin bekleme süresini kısalttık. Bu kazanımların yanı sıra bir adım daha ileri giderek hızlı kasa (self check-out) sistemini hayata geçirdik. 8’i İstanbul’da 1’i Ankara ve İzmir’de olmak üzere 10 mağazamızda self check-out kasalarımız var. Jet kasa, hızlı kasa, self check-out kasa hiç kimseye yeni gelmeyebilir ama hazır giyim perakendesi için yenilik. Bu 10 mağazamızda ortalama kasa sayımızın yüzde 12-13’ü self check-out. Toplam işlemlerin yüzde 20’si, kredi kartı işlemlerinin de yüzde 30’u bu kasalardan geçiyor”dedi.


RFID hazır ve artık tüm dünyada ve Türkiye’de

Müşterinin dijitalleştiği bir ortamda ürünün de dijitalleşmesi gerektiğine dikkat çeken Securitas Technology Avrupa Başkanı ve Türkiye CEO’su İsmail Uzelli “Bu dijitalleşme halkası içinde ürünü de RFID ile dijitalleştiren perakendeci, çok daha hızlı, çok daha verimli bir dijitalleşme sürecini tamamlamış olacak. Geçmişte RFID’e dair birçok soru işareti vardı, ancak bugün RFID hazır ve artık tüm dünyada ve Türkiye’de perakendeciler RFID’e geçiyor” ifadesinde konuştu.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM