Salı, Mayıs 21, 2024

İzmir’de yeni nesil kahveciler yetişiyor

İzmir’de yeni nesil kahvecilerin yetişmesi için düğmeye basan İzmir Kahveciler Odası, genç nesile istihdam yaratmak için ‘Barista’ kursları düzenledi.


Başarılı olanlara barista sertifikası verilecek

İzmir Kahveciler Odası, Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan Kahvehane-Kıraathanelere yeni bir çehre kazandırmaya hazırlanıyor. Gençlere yönelik iş garantili ‘Barista’ kursları düzenleyen İzmir Kahveciler Odası, eğitimlerine İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Yalçın Ata ile Konak Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan’ın da katıldığı törenle başladı.Türk Kahvesi Yapımı-Barista kursları iş garantili olacak. Eğitimlere katılacak kursiyerlere günlük 140 TL harçlık da ödenecek. Hafta 4 gün ve 8’er saat verilecek eğitimler bir ay sürecek. Başarılı olanlara sertifika da verileceğini açıklayan İzmir Kahveciler Odası Başkanı İsmail Hakkı Kırdı, eğitimlerde 18-45 yaş arası gençlere öncelik verdiklerini söyledi.


Kahvehaneler birlik ve beraberliği pekiştirir

Kahve kültürünün Türkler için önemli bir yeri olduğunu söyleyen İESOB Başkanı Yalçın Ata, kahvehanelerin de ortak bir buluşma yeri olduğunu söyledi. Kahvehanelerin sadece oyun oynanan mekanlar olmadığını, sohbet etmek ve kitap okumak gibi alanlar olduğunu da ifade eden Ata, “Kahvehaneler, dost meclislerinin kurulduğu, kitap-gazete gibi yayınların okunduğu, insanların komşularını tanıdığı yeni arkadaşlar edindiği yerlerdir. Bir bakıma toplumdaki birlik ve beraberliği pekiştirirler.Bu açıdan mesleğin ve üyelerin geleceğini planlamak, işlerini ve kazançlarını artırmak amacıyla düzenlenen eğitimlerin yararlı olacağına inanıyorum. Bu çalışmaları hazırlayan ve öncülük eden oda yönetimini kutluyorum” dedi.


Türk toplumu kahvehanelerden vazgeçemez

Osmanlıdan bu yana Türk kültürünün bir parçası olan kahvehanelerin geleceği için yenilik kazandırıldığını söyleyen oda başkanı İsmail Hakkı Kırdı “Bu nedenle gençlere öncelik veriyoruz. Hem özellikle genç nüfusun işsizlikle mücadelesine katkı koymak, gençlere yeni fırsatlar hazırlamak hem de mesleğimizin dünyanın yeni koşullarına uyumunu kolaylaştırmak istiyoruz” dedi. Türklerde kahve kültürünün yaygın olması nedeniyle pek çok uluslararası kahve firmasının Türkiye’de şubeler açtıklarını hatırlatan Kırdı, “Bu kahve kafeleri oldukça yüksek fiyatlarla farklı kahve sunumları yapıyor. Üyelerimizin de onların kazançlarına ulaşması, haksız rekabet karşısında mağdur olmaması için kolları sıvadık. Günün koşulları içinde kahvehanelerimize yeni bir kimlik kazandırmayı, toplumdaki önemli konumlarını korumayı ve yeni çağa ayak uydurarak işlerini geliştirmelerini sağlamayı amaçlıyoruz. Türk toplumu kahvehanelerden vazgeçemez. Kahvehanelerin de günün şartlarına ayak uydurarak toplumsal konumlarını güçlendirmeleri gerektiğine inanıyoruz”diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM