Pazar, Temmuz 14, 2024

Çin’de 2 bin yıllık 1000 bambu kumaş, ilk kez sergilenecek

2 bin yıllık bambu kumaş

Çin’in kuzeybatısındaki Gansu Eyaleti’ndeki bir bambu kumaş müzesinin yeni salonu, binden fazla antik bambu kumaşının sergilemeye başladı. Lanzhou’daki Gansu Bambu Kumaş Müzesi’nin küratör yardımcısı Yang Mei, Han Hanedanlığı’na (M.Ö. 202-MS 220) kadar uzanan yaklaşık 2 bin yıl öncesine ait olanlar da dahil olmak üzere çok önemli buluntuların ilk kez sergilendiğini söyledi. 


Kağıdın icadından önceki yazılar sergileniyor

Her biri düzinelerce karakterden oluşan dar dikey sütunlar içeren bambu kâğıtlar, Çin’in en eski kitap biçimi olarak sınıflandırılıyor. Çin’den kağıdın icadından önce yazılar, bambu kumaşların üzerine yazılıyordu. Tek bir bambu parçası, hatta üzerindeki bir karakter, arkeolojik bir bulmacanın çözülmesine yardımcı olacak hayati ipuçları sunuyor ve tarihin bilinmeyen bir bölümünü ortaya çıkaracak. 


Jianjun: 60 binden fazla bambu parçası ortaya çıktı

 
Müzenin küratörü Zhu Jianjun, “Yeni salon, bambu tabakalarını dış dünyaya sergileyecek ve halkın geleneksel Çin kültürünü anlaması için başka bir platform ve pencere haline gelecek” dedi. Müzenin yeni salonu cumartesi günü resmi olarak halka açılacak.Çin’in kuzeybatısındaki antik İpek Yolu’nun bir parçası olan Hexi Koridoru boyunca yer alan Gansu, kuru bir iklime sahip ve bu nedenle antik bambu tabakaları burada daha iyi korunmuş. Son rakamlar, eyalette çoğu Han Hanedanlığı’na ait olan 60 binden fazla bambu parçasının ortaya çıkarıldığını gösteriyor.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM