Cumartesi, Mayıs 25, 2024

Malatya’da 30 bin bina yıkılmayı bekliyor

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Basri İlhan, yıkılmayı bekleyen yaklaşık 30 bin binanın yıkımının hızlanmasını ve şehrin en kısa sürede yeniden imar edilmesini istedi.

MTSO ev sahipliğinde, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Dönüşüm Alanları Daire Başkanı Ahmet Şahin’in katılımıyla ‘Yerinde Dönüşüm Bilgilendirme ve İstişare Toplantısı’ gerçekleştirildi.

Depremde evini, iş yerini kaybeden ve yerinde dönüşüm uygulamasından yararlanmak isteyen depremzedeler sorularını, taleplerini iletti.

MTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Basri İlhan, kış aylarına yaklaşırken ağır hasarlı yaklaşık 30 bin binanın en hızlı sürede yıkılmasını ve şehrin yeniden imarının önünün açılmasını beklediklerine vurgu yaptı. 

6 Şubat depremlerinde şehirdeki her 3 binadan 1’ini kaybettiklerini belirten İlhan, felaketin 800 binin üzerinde nüfusu olan kentte, büyük bir barınma sorununu ortaya çıkardığının altını çizdi

Konutlarla birlikte şehrimizde 20 bine yakın iş yeri de kullanılamaz hale geldiğine dikkat çeken İlhan, çarşı olarak tabir edilen alanlardaki büyük yıkımın şehrin ekonomisine ciddi darbe vurduğunu söyledi.


İlhan: çalışmaların hız kazanması ciddi önem taşıyor

Yaşanan tüm bu sorunların nitelikli iş gücü ile istihdam ve ticarete katkı sunan iş insanlarının göç etmesine sebep olduğunu aktaran İlhan, “Şehrimiz ticaretinin ayağa kalkması, göç eden insanlarımızın geri gelmesi, kısacası Malatya’mızın eski günlerine hızlıca dönmesi için henüz yıkılmayı bekleyen yaklaşık 30 bin binanın yıkımının hızlanmasını ve şehrimizin en kısa sürede yeniden imar edilmesini arzu ediyoruz. Yaklaşan kış mevsimi hem konteynerlarda ticaretini sürdüren hem de barınan vatandaşlarımız için büyük zorluklara neden olacak. Bu nedenle çalışmaların hız kazanması ciddi önem taşıyor.  Malatya Ticaret ve Sanayi Odası olarak deprem sonrası süreçte yerinde dönüşüm ve hak sahipliği ile alakalı üyelerimizden gelen talepleri gerek basın yoluyla gerek resmi girişimlerle sürekli gündemde tutmaya gayret gösterdik. Önümüzdeki süreçte de üyelerimizin hak kaybı yaşamaması ve şehrimizin en kısa sürede ayağa kalkması için çalışmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Projenin kentlerin yapısını korumayı ve vatandaşın kendi yerinde daha güvenli ve iyi şartlarda yaşamasını amaçladığını dile getiren Dönüşüm Alanları Daire Başkanı Ahmet Şahin, depremde zarar gören illerin yaralarını sarmak için başlatılan projenin 45. gününe gelindiğini kaydetti.

Şu ana kadar yaklaşık 200 bin başvuru yapıldığını açıklayan Şahin, “Toplantı amacımız müteahhitlerimiz, vatandaşlarımız ve yerel dinamiklerle bir araya gelerek süreç hakkında bilgi vermek ve problemler karşısında neler yapabileceğimizi istişare etmek.  Yerinde dönüşüm şehirlerimizin kültürel, sosyolojik ve demografik yapısını korumayı amaçlıyor. Yaklaşık 10 gündür Belediyelerimizle, İl Müdürlüklerimizle, çalışanlarımızla toplantılar düzenleyerek süreci en iyi hale getirmeye ve yoğun başvuruların bu süreçten sonra da devam etmesini sağlamayı amaçlıyoruz. Şehirlerin kendi dinamiğini, kendi ekonomik yapısını koruyup, iç ticaret dinamiğini canlandırarak, vatandaşın kendi yerinde daha güvenli ve daha iyi şartlarda hayatlarını devam ettirebilmesi adına yerinde dönüşüme önem veriyoruz. Elbette sorunlar olacak ancak devletimiz kolaylaştırıcı yönleriyle vatandaşın yanında olmaya devam edecektir” dedi

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM