Pazar, Haziran 16, 2024

İzmirli fotoğrafçılardan Floransa’da ‘Zamana Direnenler’ sergisi

İzmirli fotoğrafçılar Selim Bonfil, Gökhan Ünal ve Mehmet Yasa’dan oluşan F:3 Fotoğraf Grubu’nun ‘Zamana Direnenler’ adlı fotoğraf sergisi, 8 Eylül’de kalabalık bir sanatsever topluluk huzurunda, Floransa’da açıldı. İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) üyesi olan üç arkadaşın kurduğu F:3 Fotoğraf Grubu’nun bu sergisi, daha önce İzmir’de ve Manisa’da fotoğraf severlerle buluşmuş ve büyük ilgi görmüştü. İFOD’un kardeş kulübü Gf Cupolone’nin davetiyle ve Floransa Belediyesi’nin katkıları ile sergi şimdi de İtalyan fotoğraf severlere sunuldu.

Gf Cupolone Firenze Grubu’nun da ‘Geçmişten Günümüze Floransa’ sergisi Floransa’nın tarihi yapıları, sokakları ve meydanları, günümüzde çekilmiş fotoğraflarla ve geçmişte çekilmiş siyah beyaz fotoğraflarla birlikte sergileniyor. Açılışa FIAP-Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu Başkanı Riccardo Busi de bulundu. Sergiyi çok beğendiğini ve Türkiye’deki deprem felaketinden sonra fotoğraf sanatçılarını İtalya’da ağırlamaktan çok mutlu olduğunu ifade etti.

Türk ve İtalyan fotoğrafçıları bir araya getiren, iki ülke arasındaki kültürel bağları pekiştiren sergiler Lungarno Del Tempio kent parkında, 8-21 Eylül 2023 tarihleri arasında gezilebilecek.


“Kültürümüzün önemli bir parçası olan değerler”

F3 Fotoğraf Grubu, sergi hakkında”Zaman bizim dışımızda akıyor, önemli olan bırakılan izlerdir. Bu sergide, kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri ve zanaatkarları ölümsüzleştirmek için yola çıktık. Sergimizi hem bu mesleklerin önemini vurgulamak hem de gelecek nesillere aktarmak amacıyla hazırladık. Bu meslekler, geçmişten günümüze kadar gelen ve kültürümüzün önemli bir parçası olan değerler. Sergide yer alan meslekleri, uzun yıllar önce çekilmiş siyah beyaz fotoğraflar ile sergiliyoruz” açıklamasında bulundu.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM