Çarşamba, Haziran 19, 2024

Türkiye’de en sevilen dondurma çeşidi çikolatalı dondurma oldu

dondurma

Yemeksepeti, 2023 yazını geride bırakırken, en popüler dondurma lezzetlerinin satış verilerini açıkladı. Çikolatalı dondurma tahtını korurken, Limonlu ve Kavunlu dondurma ise bu sene yükselişe geçti.

Türkiye’de hızlı ticaretin öncüsü Yemeksepeti, özellikle yaz günlerinin en sevilen tatlısı olan dondurmanın sipariş adedi verilerinden yola çıkarak ayrıntılı istatistikleri açıkladı. Yemeksepeti’nin 2023 yılı dondurma tüketim verilerine göre, dondurma lezzetlerinin popülerlik sıralaması, geçen yıla kıyasla büyük ölçüde sabit kalmaya devam ediyor. 

Tüm zamanların şampiyonu çikolatalı dondurma, zirvedeki yerini sarsılmaz bir şekilde korurken, Kavunlu Dondurma, Nisan ayında elde ettiği rekor satış gelişimiyle ilk 10’da kendine yer buldu. Maraş Usulü Dondurma’nın satışları istikrarını koruyarak tüketicinin bu lezzete olan ilgisini sürekli kıldı. Genel olarak, 2023 yılında dondurma satışlarındaki olumlu artışlar, tüketicinin bu soğuk lezzete olan bağlılığını ve sevgisini bir kez daha gözler önüne serdi.


Çikolatalı zirvede, limonlu yükselişte

2023 yılı dondurma satış verileri, Çikolatalı Dondurma’nın tüketiciler tarafından vazgeçilmez bir tat olarak algılandığını bir kez daha doğruluyor. Bu popüler lezzet, tüm aylarda ilk sırada yer alarak, 2023 yılında da tahtını korudu. Aynı başarıyı Sade Dondurma da göstererek, 2022 Eylül’den 2023 Mayıs’a kadar zirvenin üst sıralarında yer aldı. Fıstıklı Dondurma’nın 2023 Haziran ayındaki dikkat çeken yükselişi beşinci sıraya ulaşmasını sağladı. Limonlu Dondurma ise 2023’te gösterdiği performansla sıralamada bir basamak yükselerek 3’üncü sıraya oturdu.

Yemeksepeti verilerine göre 2023 Mart ayında yüzde 27, Nisan’da ise yüzde 58 oranında bir büyüme gözlendi. Aynı yılın Haziran ayında da yüzde 23, Temmuz ayında ise yüzde 34’lük bir artış dikkat çekiyor. Bu artışlar, dondurma sektörünün 2023 yılında özellikle bahar ve yaz aylarında canlandığını ve tüketici ilgisinin arttığını gösteriyor.


Maraş Usulü, 7 şehirde en çok satılan dondurma

Yemeksepeti’nin açıkladığı veriler ayrıca, Türkiye’nin farklı şehirlerindeki dondurma tüketim eğilimlerini de ortaya koydu. 2022 ve 2023 yıllarındaki değerlendirmelere bakıldığında, sade dondurmanın Adana’dan Van’a kadar birçok şehirde ilk sırayı aldığı görülüyor. Ancak, 2023’te özellikle Ağrı ve Samsun gibi şehirlerde çikolatalı dondurma tercihleri artış gösterdi. Maraş usulü dondurma; Adıyaman, Bartın, Denizli, Karaman, Kırşehir, Osmaniye ve Sivas gibi şehirlerde hem 2022’de hem de 2023’te en çok satılan dondurma çeşidi olurken, Düzce’de fıstıklı dondurmanın popülerliği dikkat çekti. Bu veriler, Türkiye’nin dört bir yanında dondurma tercihlerinin hem yerel kültüre hem de genel tüketici eğilimlerine bağlı olarak ne kadar çeşitlendiğini gösteriyor.


Son bir yılın en çok satan dondurması

  1. Çikolatalı dondurma
  2. Sade dondurma
  3. Limonlu dondurma 
  4. Karamelli dondurma
  5. Fıstıklı dondurma
  6. Maraş usulü dondurma
  7. Çilekli dondurma
  8. Karışık dondurma
  9. Kavunlu dondurma
  10. Kaymaklı dondurma
İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM