Cumartesi, Haziran 22, 2024

Karşıyaka’nın sokak şenliği ilçe sınırlarını aştı

sokak oyunları

Karşıyaka Belediyesi, yaz aylarında yaşamı sokağa taşıyarak sosyal iletişimi güçlendirmek ve kent hayatına hareket katmak amacıyla 2021 yılında başlattığı “Sokak Senin” etkinliklerine 3 yıldır yaz ayarında aralıksız devam ediyor. Etkinlik süresince trafiğe kapatılan sokakta bir araya gelen çocuklar oyunların ve renkli aktivitelerin tadını çıkarırken aileleri de komşularıyla birlikte eğlenceli saatler geçirme imkânı buluyor. Karşıyaka sınırlarını aşan ‘Sokak Senin’ 92. kez düzenlenen İzmir Enternasyonel Fuar’ında da yer aldı. Karşıyaka’da başlayan oyunların heyecanı fuara gelen çocukları da sardı.


Sokak oyunları yeniden canlandı

Program kapsamında unutulmaya yüz tutmuş geleneksel sokak oyunları yeniden canlandırılırken; ayrıca ritim atölyeleri, tiyatro gösterisi, yüz boyama, dans gösterileri, tohum dikimi, boyama atölyeleri, spor aktiviteleri, takı atölyeleri, köpük gösterisi yapıldı. Doğanın önemini anlatan çocuk tiyatro gösterisi büyük ilgi görürken, tüm etkinlikler her yaştan katılımcılar tarafından ilgiyle takip edildi. İzmir’in tüm ilçelerinden gelen çocuklar bir arada geleneksel oyunları oynamanın heyecanını yaşadı.


Ödüllü proje

Karşıyaka Belediyesi’nin yerel düzeyde sağlıklı toplum politikasını geliştirmek ve toplumsal iletişimi güçlendirerek aktif yaşam hedefine katkı sağlamak için yaşama geçirdiği “Sokak Senin” projesi, 2021 yılında Sağlıklı Kentler Birliği İyi Uygulamalar Yarışması’nda ‘Sağlıklı Şehir Planlanması’ kategorisinde birincilik kazanmıştı.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM