Pazar, Nisan 21, 2024

Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri’ni kazananlar belli oldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kentteki tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkan doğru çalışmaları özendirmek, koruma bilincini yaygınlaştırmak ve olumlu örneklerin çoğalmasını sağlamak amacıyla düzenlenen Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri’nde 2023 yılı kazananları belli oldu.

Cumhuriyet dönemini kapsayan çalışmalara odaklanan 2023 programında; Cumhuriyet değerlerini gündeme taşıyan, ödüle değer bulunan çok özel çalışmalar ve başvurular dikkat çekti. Tarihi Yapıda Yaşam, Tarihi Mekânda Geleneksel Zanaatların Yaşatılması, Esaslı Onarım, Emek Ödülü, Tarihi Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Dalında Katkı, Tarihi ve Kültürel Miras Konulu Okul Projeleri Teşvik Ödülü kategorilerinde kültür mirası için her yaştan ve kesimden İzmirlilerin katkısı sergilendi.


27 ödül

Ödül Komitesi tarafından ön elemeyi geçen başvurulardan; 2023 Seçici Kurulu tarafından toplam 27 başvuru ödüle değer bulundu. Verilen bu ödüller arasında katkı ve okul projeleri kategorindeki 2 başvuru Jüri Özel Ödülü ile onurlandırıldı. Kazananlar ödüllerini Cumhuriyetin 100’üncü yılına özel hazırlanacak törende alacak. Ödüller Kasım ayında düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.


Ödül programına ödül

Türkiye’de bir olan ve 19 yıllık deneyimi ile İzmirlilerin tarihi değerlere göstermiş olduğu duyarlılığının simgesi olan Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri, 2021 Yılında Europa Nostra Ödülleri’nden “Eğitim, Öğretim ve Bilinçlendirme Dalında” jüri özel ödülü almıştı.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM