Pazar, Temmuz 14, 2024

İYİ Parti’nin İzmir adayı Özlale oldu

ümit özlale

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yerel seçimlerde partisinin İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan adayının Ümit Özlale olduğunu duyurdu. Özlale, ” İzmir mavi vatanı kucaklayan Ege’dir. İzmir büyük taaruzla lozan arasında milli iktisat kongresini toplayıp milli bağımsızlığımızın başladığı yerdir. İzmir her daim imidin ta kendisidir ve hepimiz çok iyi biliyoruz ki İzmir varsa ümit vardır”dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener,  İzmir İlçe Başkanları İstişare Toplantısı’na ve Teşkilat Buluşması’na katılmak için bu sabah itibarıyla İzmir’e geldi.

Akşener, katıldığı istişare toplantısında, gündemle ilgili ve Altılı Masa hakkında değerlendirmelerde bulunmasının ardından İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olduğunu açıkladı.

Özlale, İzmir’de hedefinin sokak belediyeciliği olmadığını belirterek, gençliği ve genç nesili daha da güçlendirecek adımlar atacağını bildirdi. 


Özlale’nin konuşmasından önemli satılar ise şöyle;

“Herkesin hayatında unutamadığı anlar vardır. Hatta nadiren de olsa bu anlar yılın aynı gününe denk gelir. Ve size yeniden birşey inşaa eder yol gösterir. Bundan tam 3 yıl önce 2’nci olağan kurultayımızın yapıldığı gün İYİ Parti’ye katıldım. Hayatımın en güzel 3 senesi. O gün kürsüden genel başkanımızın konuşmasını dinlerken şu cümleleri hatırlıyorum. Her türlü engele, tuzağa, iftiraya rağmen biz hala buradayız ve dimdik ayaktayız. Neden hala buradayız biliyor musunuz çünkü arkamızda dağ gibi duran bir milletimiz var. İYİ Partiyi biz kurmadık, İYİ Partiyi sizler yani bu millet kurdu. İYİ Partiyi, Mustafa Kemal’de benim, Fatih’te benim Cumhuriyet’te benim diyenler kurdu. Kutuplaşmadan iteklenmekten bıkan kimsesizler kurdu… Bende bu partinin şerefli bir üyesi olarak sizin karşınızda tam kongrenin 3’ncü yılında sokaklarında dolaştığım, memleketim olan İzmirimin başkan adayı olarak karşınızdayım. 

Bu ağır ve bir o kadar da şerefli görev için çok mutluyum ve müteşekkirim hepinize… Peki ben neye adayım. Düzensiz trafiği, düzensiz göçmenleri, sessiz işgali, düzensiz eğitim ve sağlık hizmetlerini acilen, çabuk ve bir gün bile kaybetmeden düzeltmeye adayım. Bir kalkınma ekonomisti olarak İzmir’i kalkındırmaya adayım. Sadece sahip kenarını değil, bir cadde hatta bir sokak arkada kalan ve kenara itilmiş olan tüm cadelerin, sokakların, mahallelerin imarını yapan belediyeciliğe adayım. Gettolaşan, içine kapanan, tekinleşsizen, ayrışan bir şehrin belediyesini değil aralarındaki tek ayışmanın Göztepe, Altay, Karşıyaka, İzmirspor, Altınordu, Bucaspor’u tutmak olan insanların yaşadığı bir şehrin belediyesini var etmeye adayım.

Bir İzmirli olarak elbette hayallerim var, elbette en büyük hayalim şudur; İzmir’e emekli olup yerleşme hayali kuran, hayallerde yaşatılan bir şehir değil, emekliliğin, zenginliğin bir şehri kılmak istiyorum. Kendi yağıyla kavrulan kendine yeten yavaş bir şehir değil, gençliğin, dinamizmin, enerjini şehri yapmak istiyorum.

Ege’nin de Türkiye’nin çarklarını döndüren gerçek bir metropol şehir yapmak istiyorum. Ve ben bir İzmirli olarak artık bir kale olmasını istemiyorum, reddediyorum. İzmir’in iki yumruk arasında kalmasını istemiyorum. Birbirinin kötü taklidi olan siyasi tartışmaların kurtarılmış bölge edebiyatının değil, gerçekten hürriyetin, zenginliğin şehri olmasını istiyorum. Dünyaya açılan, insanlığa açılan yani hem zihinlerde hem kalplerde işte de dilde de fikirde de gerçek ve büyük bir liman olsun istiyorum. Batıya açılan bir penceremiz değil, bizzat batının kendisi olsun, tam da İzmirimiz olsun istiyorum. ve İzmir’i tarihte hep olduğu gibi ilklerin şehri yapmak istiyorum. İlyada’nın dizeleri nasıl burada döküldüyse, ilk türk donanması nasıl yapıldıysa, aynısını burada yapmak, Anadoluya ilk demir yolu nasıl örüldüyse öyle örmek istiyorum ve bugün huzurlarınızda ilk kurşun nasıl atıldıysa haksızlığa ve adaletsizliğe kaşı ben Ümit Özlale olarak öyle yola çıkıyorum. Belki diyeceksiniz ki oğlum o anlattıklarının üzerinden çok zaman geçti. Köprünün altından çok sular aktı. Evet olabilir, belki akan sular değişmiştir. ama emin olduüğun bişiy var o köprü aynı körüdür, o köprü İzmirdir. İzmir mavi vatanı kucaklayan Ege’dir. İzmir büyük taaruzla lozan arasında milli iktisat kongresini toplayıp milli bağımsızlığımızın başladığı yerdir. İzmir her daim imidin ta kendisidir ve hepimiz çok iyi biliyoruz ki İzmir varsa ümit vardır.”


Ümit Özlale kimdir?

Ümit Özlale (28 Nisan 1972, Holzheim), Türk ekonomist, akademisyen ve siyasetçidir. İYİ Parti’de Kalkınma Politikaları Başkanı olarak görev yapmaktadır. 2023 genel seçimlerinde İzmir milletvekili seçilmiştir.

Özlale, Almanya’ya işçi olarak gitmiş Girit Türkü bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. 1987 yılına dek Bornova Anadolu Lisesi’nde ortaokulu, devamında üç yıl boyunca İzmir Fen Lisesi’nde de liseyi okudu. Lisans eğitimini 1995 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisat Bölümünde; ardından ABD’de bulunan Boston College’da yüksek lisansını 1998 yılında, doktorasını 2001 yılında tamamladı.


Ümit Özlale akademik kariyeri

2001 yılında Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. 2006 yılında doçent, 2011 yılında profesör unvanı aldı. 2009’dan 2013 yılına kadar TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, 2013 yılından itibaren Özyeğin Üniversitesinde öğretim üyesi olarak görev yapmış ve Ekonomi Bölüm Başkanlığı görevini üstlenmiştir. Hâlihazırda Harvard Summer School’da Kalkınma Ekonomisi dersleri vermektedir. 2015 yılında akademisyenler tarafından kurulan danışmanlık şirketi Sectoral and Economic Analysis Lab (SEAL)’in kurucu ortağıdır.


Ümit Özlale bürokrasi kariyeri

Özlale, Merkez Bankası Ekonomik Araştırmalar ve Para Politikası Genel Müdürlüğünde danışman olarak çalıştı, ayrıca Maliye Bakanlığı ve Dünya Bankası ile projeler yürüttü.


Ümit Özlale siyasi kariyeri

2020 Eylül ayında katıldığı İYİ Parti’de Genel Başkan Yardımcılığı ve Genel İdare Kurulu üyeliği görevlerini yürütmektedir. İYİ Parti’de Kalkınma Politikaları Başkanı olarak görev yapmaktadır. Bu görevi İsmail Tatlıoğlu’ndan devraldı. 2023 genel seçimlerinde İzmir milletvekili seçilmiştir. 6 Eylül 2023’te İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 2024 yerel seçimleri için İzmir büyükşehir belediye başkan adayının Özlale olduğunu açıkladı.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM