Cumartesi, Mayıs 25, 2024

TEDÜ, kadın öğrencilerine mentorluk vermeye hazırlanıyor

Türkiye’deki girişimcilik ekosistemi her geçen gün büyürken, bu alandaki programların kapsayıcı olmaması, girişim kurma serüvenini özellikle kadınlar ve öğrenciler için zorlu kılıyor. Bu tabloyu yerel çapta tersine çevirmek için harekete geçen Türk Eğitim Derneği (TEDÜ) Üniversitesi ise SHE Leads platformuyla Ankara’daki kadın üniversite öğrencilerine eğitim ve mentorluk vermeye hazırlanıyor. Platformun ilk dönemi için kayıtlar 29 Eylül’e kadar sürecek. 


Kadınların iş dünyasındaki varlığı güçleniyor

Türkiye’de cinsiyet eşitliğine dair farkındalığın artması ve bu alandaki çalışmaların hızlanmasıyla birlikte, kadınların iş dünyasındaki varlığı da güçleniyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı veriler, kadınların işgücüne katılım oranının 2020’den bu yana yüzde 36,1 ile en yüksek seviyeye ulaştığını gösteriyor. Bu gelişmeler, dünyadaki trende paralel olarak ülkemizin cinsiyet eşitliğindeki ilerleyişini kanıtlarken kadın girişimciler için de özel projeler üretilmesini tetikliyor ve birçok kurum, kadın girişimciler için özel programlar oluşturuyor. Son olarak TED Üniversitesi, Ankara Kalkınma Ajansı ve Arçelik ile Ankara’daki kadın üniversite öğrencilerine yönelik girişimcilik odaklı networking platformu SHE Leads’i hayata geçirdi. Girişimcilik dünyasını keşfetmek ve ekosistemde kilit bağlantılar kurmak isteyen öğrenciler, platformun ilk dönem programlarına katılmak için 29 Eylül’e kadar başvuru yapabilecek. 


“Kadın öğrencileri desteklemek için SHE Leads isimli programı başlattık”

 Türkiye’de kadın girişimcilerin sayısının her geçen gün artmasına rağmen girişimleri destekleyen programların hep belli seviyenin üzerindeki girişimcileri hedeflediğini fark ettiklerini dile getiren Araştırma Teknoloji ve İnovasyon Direktörü Sanem Yalçıntaş, “Girişimcilik ekosistemi, aslında bu konuya ilgi duyan ancak nereden başlayacağını bilemeyen kişiler için hala kapalı kutu konumunu koruyor. Elbette bu durum, girişim kurma serüvenini kadın adaylar için de zorlu kılarken, öğrenciler için daha da güç hale getiriyor. Biz de bu tabloyu tersine çevirmek için harekete geçerek Ankara’daki kadın üniversite öğrencilerini veya onların liderliğinde oluşturulan ekipleri desteklemek için Arçelik ve Ankara Kalkınma Ajansı ile SHE Leads isimli programı başlattık” dedi. 


Türkiye’ye daha fazla kadın girişimci kazandırılacak

Kadınların inovasyon ve girişimcilik alanlarında daha çok söz sahibi olabilmelerini sağlamak üzere yola çıktıklarını söyleyen Yalçıntaş’dan edinilen bilgilere göre, European Institute of Innovation and Technology (EIT) HIVE projesi tarafından desteklenen SHE Leads’in ilk dönem eğitimlerine ve mentorluk programlarına başvurular 29 Eylül’e kadar devam edecek. Başvuru sürecinin sonunda 14 Ekim’de başlayacak programlara katılmaya hak kazananlar, 2 fiziksel bootcamp ile alan uzmanlarıyla tanışabilecek, eğitimlere ve panellere katılabilecek, birebir mentorluk alabilecek. Programı tamamlayanlar, 15 Kasım’da mezun olacak. Bu sayede Türkiye’ye daha fazla kadın girişimci kazandırılacak. 


Kadın girişimcilerin sayısının artması için SHE Leads önem taşıyor

TEDÜ Girişimcilik Ofisinin yöneticisi Şevket Özer Kürkçüoğlu’nun aktardıklarına göre ise Teknoloji Tabanlı Ticari Girişimciliğinde kadın girişimcilerin etkisinin artırılması ve ATİD bünyesinde kurulan girişimcilik ofisinin açtığı TEDÜ-GO kuluçka programına kadın girişimcilerin katılım sayısının yükseltilmesi açısından SHE Leads programı büyük önem taşıyor. Platform, 2016 yılından beri İstasyon TEDÜ çatısı altında sosyal girişimcilik ve sosyal inovasyon alanlarında sağlanan desteklerden edinilen deneyimi kapsama dâhil ederek sunduğu sosyal ve çevresel etki bakış açısı ile benzerlerinden farklılaşıyor. TEDÜ Projeler ve Fikri Haklar Ofisi de kadın girişimciler tarafından geliştirilecek teknoloji tabanlı ürün ve hizmetlerin ekonomik ve sosyal fayda yaratma süreçlerinde; ulusal ve uluslararası hibe programlarına erişim, elde edilen çıktıların fikri haklar ile korunması faaliyetlerinin yürütülmesinde kadın girişimcilere destek olunmasında önemli rol oynayacak.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM