Pazar, Temmuz 14, 2024

Avrupa Hareketlilik Haftası’nda katılım rekoru

avrupa hareketlilik haftası

“Şehirlerde Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik için Avrupa Birliği Desteği Projesi” (SKUP Türkiye) kapsamında gerçekleştirilen Avrupa Hareketlilik Haftası, sürdürülebilir kentsel hareketlilik yöntemlerinin yaygınlaşmasını teşvik ediyor ve ülkeleri daha yaşanabilir kentlere kavuşturmayı amaçlıyor.

Avrupa Hareketlilik Haftası 21 yıldır kutlanan sürdürülebilir kentsel ulaşımın dünya çapındaki marka projesi olmaya devam ediyor. Türkiye Belediyeler Birliğinin (TBB) ulusal koordinatörlüğünü yürüttüğü Avrupa Hareketlilik Haftası, Avrupa Komisyonu tarafından 2002 yılından bu yana 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanan markalaşmış bir proje. Haftanın ana amacı; öncelikle ilgili tüm karar vericilerin sürdürülebilir kentsel hareketlilik konusuna daha fazla destek vermesini teşvik etmek, tüm belediyeleri ve belediyeler üzerinden tüm vatandaşları, sürdürülebilir ulaşım ile ilgili önlemler almaya davet ederek, bu konuda farkındalığın artırılmasını sağlamak.


3 binden fazla katılım sağlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının sözleşme makamı olduğu, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortak finanse edilen ve sürdürülebilir kentsel hareketliliği Türkiye’de yaygınlaştırmayı hedefleyen SKUP Türkiye Projesi desteğiyle ülkemizde de kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası’na bu yıl Avrupa’dan toplamda 3 binden fazla kentin katılımı gerçekleşti.


Türkiye’nin dört bir yanında kutlandı

Hafta boyunca Türkiye ve Avrupa kentlerinde düzenlenen etkinliklerle, enerji tasarrufu, sıfır karbon emisyonlu, temiz, çevreci ve daha uygun maliyetli alternatif ulaşım yöntemlerine dikkat çekildi. Türkiye’nin birçok farklı bölgesinde, belediyeler tarafından çocuklara, gençlere ve toplumun her kesimine yönelik söyleşiler, konferanslar ve farkındalık etkinlikleri düzenlendi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM