Pazar, Haziran 16, 2024

“Arabuluculuk sisteminden bu yana 4,5 milyondan fazla başvuru oldu”

Ankara Ticaret Odası (ATO)’nın 62 No’lu Gayrimenkul Danışmanlık Hizmetleri Meslek Komitesi’nin gayrimenkul sektöründe yaşanan uyuşmazlıklarda arabuluculuk ve tahkim süreçleri hakkında sektörü bilgilendirmek amacıyla düzenlediği ‘Çözüm Zirvesi’ başlıklı toplantı, ATO Meclis Salonu’nda yapıldı. ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, toplantının açılışında yaptığı konuşmasında, Arabuluculuk Sistemi’nin 2013 yılından bu yana Türkiye’de uygulandığını belirterek, “2022 yılında 1 milyon 100 bin uyuşmazlıkta arabuluculuğa başvuruldu. Bu sistem başladığından bu yana da 4,5 milyondan fazla başvuru oldu. Başarı oranlarının yüzde 70’ler civarında olduğu arabuluculuk, uyuşmazlıklar için ideal bir çözüm yolu oldu” dedi.  


“Arabuluculuk sorunları çözebilmek açısından çok faydalı”

Baran, kira, kat mülkiyeti, komşu hakkından kaynaklı uyuşmazlıklarda arabuluculuğun 1 Eylül’den bu yana dava şartı olarak uygulanmaya başlandığını hatırlatarak, “Enflasyondaki yükselişle birlikte kira artışları ev sahibi ile kiracı arasında sorun oluştururken bizler de medya aracılığıyla bu tatsız hadiselere tanık oluyoruz. Arabuluculuk müessesesinin gayrimenkul hukukunu kapsayacak şekilde genişletilmiş olması, ev sahibi-kiracı sorunlarının kırmadan dökmeden çözebilmek açısından çok faydalı” ifadelerini kullandı. 


“Temennimiz yapılan iş nedeniyle uyuşmazlık sürecine düşülmemesi”

Arabuluculuk sisteminde Emlak Danışmanlarının bilirkişi olarak görev almasının söz konusu olduğunu kaydeden Baran, toplantıda detaylı bilgi verileceğini bildirdi. ATO’nun Arabuluculuk ve Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Merkezi kurduğunu da aktaran Baran, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde kurulan TOBB UYUM Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi ile işbirliği protokolü imzalanarak aynı merkezde hizmet vermesine imkân sağladık. Üyelerimiz, merkezimize başvurarak arabuluculuk hizmeti alabilecek” sözlerine yer verdi. Baran, arabuluculuğun düşük maliyetli, karşılıklı menfaatlerin korunduğu, kaybedeni olmayan dostane bir çözüm yolu olduğunu istatistiklerin ortaya koyduğuna dikkat çekerek, “Temennimiz yapılan hiçbir iş ya da eylem nedeniyle uyuşmazlık sürecine düşülmemesi” dedi.


“Uyuşmazlıklarda arabuluculuk 1 Eylül’de zorunlu hale geldi”

ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz da konuşmasında, ev sahibi ve kiracı uyuşmazlıklarında arabuluculuğun 1 Eylül itibariyle zorunlu hale geldiğini aktardı. Yılmaz, “Hammadde ve enerji fiyatlarındaki artış tüm dünya ile bizde de enflasyonu gündeme getirdi. İnşaat maliyetlerindeki artış konut arzında düşüşe sebebiyet verdi. Bunların üzerine 6 Şubat’ta deprem felaketini yaşadık, milyonlarca vatandaşımız başka kentlere göç etti” diye konuştu.  Yaşanan bu sürecin zaten yaşanan konut sorununu kriz haline getirdiğini ifade eden Yılmaz, bu süreçte kiracıların da ev sahiplerinin de bedel ödediğini anlattı. Yılmaz, “En büyük bedeli de hiçbir sorumluluğu olmadığı halde bu iki tartışmanın tam ortasında kalan meslek mensubu arkadaşlarımız ödedi” dedi. Arabuluculuk sisteminin faydalarına değinen Yılmaz, “Gerek mahkemelerin iş yükünün azalması gerekse uyuşmazlıkların kısa sürede sonuca ulaşması açısından arabuluculuk önemli bir adım oldu” diye belirtti. 


“Bugün gelinen nokta sektör adına devrim niteliğinde”

ATO 62 No’lu Gayrimenkul Danışmanlık Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Kenan Bayram ise emlak danışmanlarının Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik hükümleri uyarınca faaliyetlerini yürüttüğünü hatırlatarak, yönetmeliklerin geliştirilip etkin ve kuralların daha belirleyici hale getirilebileceğini söyledi. Sektör temsilcilerine sorunlarını tespit edip ilgili mercilere bildirme ve eğitim programları düzenleme gibi görevler düştüğünü kaydeden Bayram, “Sorunları tespit edip ivedi çözümleme, bilgilendirme ve eğitim programlarıyla sektörün kaliteli ve marka değerlerinin oluşması için yol açmalıyız. Gayrimenkul hukukunda emlak danışmanlarının bilgilerine, tecrübelerine ve raporlamalarına ihtiyaç duyuluyor. Bugün gelinen nokta sektör adına devrim niteliğinde” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM