Pazar, Nisan 21, 2024

Gebelik döneminde bel ağrılarına dikkat ! 

hamile

Gebelik bel ve sırt ağrılarının çok sık görüldüğü bir dönemdir. Vücudun değişen şartlara uyum sağlaması ve doğuma hazırlanması bu değişikliklere sebep olur. Göğüslerin ve ayakların şişmesi, yorgunluk hissi, sabah bulantılarının yanı sıra bel ağrıları da neredeyse tüm hamilelerde görülen durumlardandır. Bebeğe yer açılması için rahmin genişlemesi sonucunda bel ağrıları görülür. Zaman zaman artan bel ağrıları dolayısıyla kişi gece uykusunda rahatsızlık hissedebilir ve hatta uykusuzluk çekebilir. Hamileliğin dönemine, çevresel faktörlere ve farklı birçok sebebe bağlı olarak ağrının şiddeti değişebilir. Vücudu rahatlatmak için alınacak birtakım tedbirler ile ağrılar azaltılarak yaşam kalitesi yükseltilebilir. Konu ile ilgili Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı Prof. Dr. Turan Uslu önemli bilgiler aktardı. 

Gebelik döneminde bel ağrısı problemi ile karşılaşılan hastalarda röntgen, MR, BT çektirmenin sakıncalı olduğunu söyleyen Uslu, ayrıca yine ilaç kullanma ile sıkıntılar olduğunu ve gebelik döneminde çok zorunlu olmadıktan sonra cerrahi müdahalelerden kaçılması gerektiğini ifade etti. 


Gebelikte ne gibi postürel değişikliler olur?

Gebelikte büyüyen uterusun (rahim) ağırlığına bağlı olarak vücudun ağırlık merkezi değişir, bunun sonucu olarak omurga normalde taşıdığından daha fazla baskı altında kalır. Bebeğin ağırlığı arttıkça, omurga eklemlerine, bağlarına ve disklere binen yük artar. Omurganın doğal eğrilikleri değişir. Buna bağlı olarak bel ağrıları, pubis ağrısı, siyataljiler görülür. Duruş bozuklularına bağlı olarak başağrıları, omuz ağrıları, sırt ağrıları, boyun ağrıları görülür.

Bunun yanında başta pelvis kemiklerinde yer alan eklemler olmak üzere tüm eklemlerde hormonların (relaksin hormonu) etkisiyle doğuma hazırlık yapmak üzere gevşeme meydana gelir. Tüm bunlar anne adaylarında bel ağrısı ve siyatik şikayetlerinin sık yaşanmasına neden olur.


Bel ağrısı şikâyetlerini daha az yaşamak için alabileceğiniz önlemler

  • Aşırı kilo almaktan kaçınılmalıdır.
  • Düzenli egzersizle bel kasları güçlü ve esnek tutulmalıdır
  • İyi bir duruş alışkanlığı kazanılmalıdır; sağlıklı bir duruş, omurgada bulunan kemiklere, kaslara ve ligamentlere (bağlara) ağırlığın eşit bir şekilde dağıtılması açısından çok önemlidir. Doğru bir duruş, eklemlere ve bağlara enaz baskının olduğu doğal duruş şeklidir.
  • Sağlıklı ayakkabı kullanımı; Tüm gebelik dönemi boyunca alçak topuklu ayakkabılar tercih edilmelidir. Hem yüksek topuklu, hem de topuksuz ayakkabılar bel kemiklerini birbirine bağlayan bağların üzerine binen yükü artırarak bel ağrısı ve siyatik şikayetlerini artırabilirler.
İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM