Salı, Mayıs 28, 2024

30. İzmir Avrupa Caz Festivali’nde Jazz Trio ile muhteşem kapanış

izmir avrupa caz festivali

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV) düzenlediği 30’uncu İzmir Avrupa Caz Festivali, dün akşam (27 Eylül 2023) AASSM Büyük salonda yapılan, neşeli, coşkulu, Kora Jazz Trio Konseri ile sona erdi.

Institut français Türkiye – İzmir işbirliği ile gerçekleşen konserde izleyiciler bir daha kolay kolay şahit olamayacakları unutulmaz bir müzik deneyimi yaşadı. Gambiya’da ortaya çıktığı düşünülen Senegal, Mali, Gine Bissau ve Gine’de çalınan Kora, hayvan derisi kaplı yarım bir su kabağına sabitlenen uzun bir silindirde yer alan 21 telden oluşuyor. Zaman zaman arpa zaman zaman kanuna benzeyen, çalan müzisyenin duygularının neredeyse tamamını ifade edebilen bu ilginç çalgı, Chérif Soumano’nun ellerinde adeta dile geldi ve Adama Diarra’nın coşkulu Afrika ritimleriyle uyum içinde Abdoulaye Diabate’nin piyanosuna eşlik etti. 


Batı müziği piyano ile buluştu 

Mandinka müziğinin (Batı Afrika’nın özellikle Gambia, Senegal, Mali, Guinea-Bissau ve Sierra Leone gibi bölgelerinin müziği) batının görkemli çalgısı piyano ile bu ilginç buluşması, caz müziğinin özgür doğasını ve müziğin insanlığın ortak dili olduğu olgusunu tekrar tekrar kanıtladı. AASSM’yi dolduran izleyicilerin bitmesini istemediği konser 90 dakika sürdü. 30’uncu İzmir Avrupa Caz Festivali, seyircilerin ve sanatçıların mutlu ayrıldığı bir konserle sona erdi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM