Pazar, Haziran 16, 2024

Yılmaz: Fiyat istikrarını sağlayacağız 

cevdet yılmaz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanlar Kurulu Toplantısı’na katıldı. Esnaf ve sanatkarların ticaret hayatını kolaylaştırmak ve daha adil bir rekabet ortamı oluşması yönündeki çalışmalara devam ettiklerini vurguladı. Sosyal refahı artırmayı sürdüreceklerine dikkat çeken Yılmaz, ”Hep birlikte bir taraftan depremin yaralarını saracağız, diğer taraftan fiyat istikrarımızı sağlayacağız. Büyümemizi, istihdamımızı devam ettirerek kalıcı bir şekilde sosyal refahımızı artırmaya devam edeceğiz” dedi.


“Ekmek teknesiyle, esnafımız bize güven veren bir komşumuz”

TESK’in 2 milyonu aşan üye sayısıyla beşeri ve iktisadi hayatımızın bel kemiğini oluşturduğunu kaydeden Yılmaz, “Sadece ticari yönden değil, aynı zamanda geçmişten bu yana toplumsal yapımızın da temel direği. Esnaflarımız yolumuza yoldaş, mahallede kapısını çaldığımız dert ortağımız. Biz esnafa sadece ekonomik bir aktör olarak bakmıyoruz. Sosyal, kültürel hayatımızın son derece önemli bir yapı taşı olarak görüyoruz. Ekmek teknesiyle, esnafımız bize güven veren bir komşumuz. Evine helal rızık götürmek için çabalayan sokağımızın ışığı, hareketi, bereketi. Esnaf ve sanatkarlarımız asırlardır olduğu gibi bugün de öncü rolüyle Türkiye’nin her alanda yazdığı başarı hikayelerinde yerini alıyor” diye konuştu. 


“Bu yıl esnaf ve sanatkarlara 132 milyar TL kredi kullandırdık” 

Esnaf ve sanatkarların önemli bir finansman kaynağı olan hazine sübvansiyonlu kredileri son 21 yılda rekor seviyelere ulaştırdıklarını belirten Yılmaz,  belirli kredilerde sıfır faiz imkanını hayata geçirdiklerini ekledi.

Yılmaz, ” Sadece bu yıl içerisinde esnaf ve sanatkarımıza 132 milyar TL kredi kullandırdık. Kredi ve kefalet kooperatiflerine olan gecikmiş borçların faizlerinin silinmesi, ana para ödemelerinin de ertelenmesi imkanı getirdik. Kazancı, basit usulde tespit edilen mükellefin yani pek çoğu esnaf ve sanatkardan oluşan kesimin ticari kazançlarının gelir vergisinden istisna edilmesini sağladık. Esnaf ve sanatkarımız için bilgi sistemi oluşturduk ve Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir strateji belgesi hazırlayarak esnafa münhasır bir strateji belgesi hazırlayarak bunu uygulamaya koyduk. Ülkemizi derinden etkileyen depremlerin ardından hayata geçirilen tedbir ve desteklerin yanı sıra esnaf ve sanatkarın Halk Bank’a olan kredi geri ödemelerine 6 ay erteleme imkanı getirilmiş, ardından 6 aylık uzatım imkanı da sağlanmıştır” ifadelerine yer verdi. 


“Şu ana kadar 6 ilde 4 bin 120 iş yeri inşa ettik”

Esnaf ve sanatkara yönelik küçük sanayi siteleri yapımında TOKİ imkanlarını kullandırmaya başladıklarını bildireren Yılmaz, “Şu ana kadar 6 ilimizde esnafımız için 4 bin 120 iş yeri inşa ettik. Yine 6 ilimizde 6 bin 240 esnafımız için yeni iş yerlerinin inşası hali hazırda devam etmektedir. Bu programlarımız da inşallah ileride meyvelerini vermeye devam edecek. Önümüzdeki süreçte deprem bölgesi başta olmak üzere 10 bin yeni akıllı ve yeşil imalat hanenin inşasını ve tahsisini gerçekleştireceğiz” dedi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM