Salı, Aralık 5, 2023

İzmir ve Marsilya arasındaki denizyolu iş birliğinin adımları atıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından geçtiğimiz hafta Fuar İzmir’de düzenlenen Logistech, 2’nci Lojistik, Depolama ve Teknolojileri Fuarı’nda, İzmir ile Fransa’nın Marsilya şehri arasında denizyolu alanında iş birliğinin adımları atıldı.  İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, İzmir Limanları ile ilgili detaylı bilgiler verdi. Foça’dan gidenlerin Marsilya’yı kurduğu bilgisini paylaşan Öztürk, aynı tarihsel kökenlerin deniz taşımacılığı ve deniz turizmi alanında gelecekteki iş birliği için önemli bir fırsat olacağını vurguladı. 


“İki limanın kardeş liman gibi değerlendirilmesini sağlayabiliriz”

İzmir ile Marsilya arasında geçen yıl 245 bin yirmi ayak eşdeğer birimi (TEU) konteyner taşımacılığı yapıldığını ifade eden Öztürk, “Bu rakamları ikili ticaret anlaşmaları ile geliştirmemiz gerektiğini düşünüyorum. İki limanın kardeş liman gibi değerlendirilmesini sağlayabiliriz. Yeşil liman, dijital teknolojiler, otomasyon, demiryolu ağının nasıl etkin kullanılacağı konusunda çalışmalar yapabiliriz. İzmir ile Marsilya arasında Ro-Ro gemi seferlerini başlatabiliriz. Kruvaziyer turizminde Marsilya’nın profesyonelliğini buradaki limanlarla da eşleştirebiliriz” dedi. 


“İzmir ve Marsilya şehirleri birbirini geliştirmeli”

Via Marseille FOS Başkanı Stephane Salvetat ise Türkiye ile aralarında önemli bir denizyolu taşımacılığı olduğunu kaydetti. Marsilya’daki limanın devlet limanı olduğunu hatırlatan Stephane, “Terminallerimiz ise özel sektöre ait. Türk firmaları Çin’den sonra limanımızın ikinci önemli partneri. Akdeniz’de yeni yollar bulmaya çalışıyoruz. İzmir ve Marsilya şehirleri birbirini yatırım ve deniz taşımacılığı alanında geliştirmelidir. İzmir Liman Topluluğu ve Marsilya Liman Topluluğu adına işbirliğini artırmak istiyoruz. Bu nedenle siz denizcileri Marsilya’ya resmi olarak davet ediyoruz” ifadelerini kullandı. 


“Türkiye bizim için çok önemli”

Konuya ilişkin görüşlerini paylaşan Via Marseille FOS İşletme Müdürü Amal Louis de Marsilya FOS Limanı’nın çok amaçlı, küresel bir liman olduğunu söyleyerek, “Doğu ve Batı Akdeniz rotalarının uğrak noktası olmayı planladıklarını belirten Louis, “Türkiye bizim için çok önemli. Özellikle üretim merkezi Çin’den Akdeniz ülkelerine doğru kayıyor. Biz de Akdeniz’de olduğumuz için neden ortaklık yapmayalım?” dedi. 

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM