Pazar, Aralık 3, 2023

İzmir’de yaşayan Romanların yaşam kalitesi yükselecek

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in dezavantajlı kesimleri de içine alan sosyal belediyecilik vizyonu doğrultusunda bir adım daha atıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve 30 Roman derneğinin temsilcileriyle işbirliği protokolü imzalandı. Ortak proje ve çalışmaların hayata geçirilmesini içeren protokolün Egemenlik Evi’ndeki imza töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kentsel dönüşüm, kültür-sanat, spor, sosyal hayatta temsiliyet gibi birçok konuda yapılması gereken çalışmaları özetledi.


“Amacımız yaşam kalitesini yükseltmek”

Protokole ilişkin bilgi veren Başkan Tunç Soyer, “Bu bir iyi niyet göstergesidir. Roman vatandaşlarımız ne yazık ki İzmirlinin sahip olduğu yaşam kalitesinden daha geride hayat sürüyor. Bizim ana amacımız neydi? Bu şehrin refahını büyütmek ve adil bir biçimde paylaşılmasını sağlamak. Bu mağduriyeti yaşayan kaç kişiyse her birinin diğer İzmirlilere göre yaşam kalitesini yükseltecek inisiyatifler geliştirmeliyiz. Bütün amaç bu. Gerisi lafügüzaf” dedi.


Tek merkezde toplanma talebine olumlu yanıt

Dernek temsilcilerden gelen tek merkezde toplanma isteğine olumlu cevap veren Başkan Soyer, Konak Yenişehir’deki Roman Kültürü Araştırma Kütüphanesi’nde bir alanın derneklerin kullanımına açılabileceğini söyledi. Başkan Soyer, “Hayatın her alanında Romanlar kendi kabuklarını kırıp hem kendi camiaları için hem de İzmir için neler yapabileceklerine kafa yormalılar. Romanların bu toplumda ikinci sınıf vatandaş olmasına izin vermeyeceğiz. Bunu kıracağız. Niye buradayız? Çünkü burada haksızlık, vicdansızlık var. Bunu aşmamız lazım. İzmir için de ne yapabileceğinizi göstermeniz lazım” dedi.


Roman camiasından teşekkür

İzmir Romanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Abdullah Cıstır derneklerin temsilcileri adına söz alarak, “Hikaye başladı arkadaşlar. Bizim için çok değerli bir gün. Milat olarak görüyoruz. Roman mahallelerine, arka sıradakilere gösterdiğiniz farklı sesler, farklı renkler projeksiyonunu yaşıyoruz. Bu imzayı çok kıymetli buluyoruz” dedi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM