Salı, Aralık 5, 2023

Enerji sanayicileri BASBAŞ’taki çalışmaları yerinde inceledi

Batı Anadolu Serbest Bölgesi’nde 2024 yılının ilk 6 aylık döneminde çalışmaya başlanacak fabrika inşaatlarını hızla sürdüren ve ilk etap için altyapı yatırımlarını tamamlayan BASBAŞ, proje bölgesinin avantajlarını anlatmak için potansiyel yatırımcılar ile basın mensuplarını sahada ağırlamaya başladı. 


BASBAŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler, ağırladığı Enerji Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ENSİA) üyeleri, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Yatırım Yeri Hizmetleri Müdürü Zahid Tuncel, Ofis yetkilisi Talha İnanç ve Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan heyetlere, Batı Anadolu Serbest Bölgesi’nde yapılan yatırımlar hakkında bilgilendirmede bulundu.

“BASBAŞ kısa zamanda bölgeye güçlü yatırımcılar kazandıracak”

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Yatırım Yeri Hizmetleri Müdürü Zahid Tuncel, ENSİA üyelerine yönelik yapılan bilgilendirme toplantısında Batı Anadolu Serbest Bölgesi’nin, hinterlandında bulunan İzmir, Manisa, Balıkesir ve Çanakkale illerinin ekonomilerine büyük ayda sağlayacağını belirtti. Tuncel, “Marmara’da sıkışan sanayinin başka bölgelere dağıtılması noktasında Batı Anadolu Serbest Bölgesi öncelikli bir yatırım bölgesi olarak ön plana çıktığını aktararak, “Yabancı yatırımcılarla da yaptığımız görüşmelerde özellikle Çinli firmaların ilgisinin yüksek olduğunu görüyoruz. BASBAŞ’ın kısa zamanda bölgeye güçlü yatırımcılar kazandıracağına inanıyoruz” dedi. BASBAŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler de toplantıda söz aldı. BASBAŞ fabrika alanını gül bahçesine benzettiğini dile getiren Güler, “Henüz açılmış gül yok ama güllerin ilk tomurcukları görünmeye başladı. Tomurcuklar nasıl ki bir gecede açar, gül haline gelirse burada yaptığımız çalışmalar da tomurcuk haline geldi ve çok yakında gülerin açışı gibi hızlı bir şekilde fabrikalar açılacak” dedi. Türkiye’de, serbest bölgeler içinde 5G altyapısına sahip ilk bölgenin BASBAŞ olacağını belirten Güler, “Bölgede sürdürülebilir ve çevre dostu bir anlayışı benimsiyoruz. İzmir’de yenilenebilir enerji hem kullanım açısından hem de kümelenme noktasında öne çıkıyor. O açıdan yenilenebilir enerji firmalarına burada öncelik vereceğiz. Burada tüm bölgeye hizmet verecek 500 kişilik mutfağımız kurulmuş durumda. Önümüzdeki 5-6 yıl boyunca yaklaşık 6 bin kişiye yemek üretecek gıda üretim tesisinin inşaatına başlıyoruz. Ayrıca BASBAŞ’ın bünyesinde hizmet verecek Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi binası tamamlanmış durumda. TIR otoparkımız ise 136 TIR kapasiteli olacak. Ayrıca 400 bin metrekarelik yeşil alan ve spor merkezi bulunacak. Bankaların da yer alacağı bölgede çok büyük firmalarla ciddi ortaklıklar kurarak Teknoloji Merkezi’ni de hayata geçiriyoruz. Bölgeye tepeden bakan ve içinde restoranın da olacağı sosyal tesisimizi de inşa edeceğiz” ifadelerini kullandı.  

2 firma şubat’ta üretime başlıyor

BASBAŞ’ta 3 yatırımcı firmanın hazır olduğunu aktaran Güler, “Bunlardan 2’si bu ay inşaata başlıyor. Üçüncüsü de yakın zamanda başlayacak. Gelecek yaz başında burada çok sayıda inşaat göreceğiz. Şubattan itibaren 2 firma üretime geçecek ve 2024’ün ilk yarısında 150 kişi bu işletmelerde işe başlamış olacak. Yabancılara da bölgemizi tanıtıyoruz. Çin özellikle elektrikli araçlar konusunda gelişmiş durumda ve biz de 10’a yakın Çinli yatırımcıyla görüşüyoruz. Bu firmaların yarısı yatırıma dönüşebilir. Çin, Avrupa ile rekabette geri kalmamak için Türkiye’yi üs haline getirebilir” dedi. Güler ayrıca otomotiv yan sanayii açısından da Çin’in önemli bir noktada olduğunu aktararak Çin’i sahip olduğu potansiyeli BASBAŞ’a çekebilmek için çabaladıklarını dile getirdi. Enerji Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ENSİA) Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kalaycı ise, İzmir’in acil olarak yeni ve planlı sanayi bölgelerine ihtiyaç duyduğunu belirterek, BASBAŞ yatırımının sadece İzmir için değil Kuzey Ege için de yeni bir çekim merkezi olacağını vurguladı. Derneğin Kurumsal Üyesi olan ESBAŞ’ın, serbest bölge işletmeciliğindeki deneyimini BASBAŞ’a taşımasının potansiyel yatırımcılar açısından ayrı bir güven unsuru olacağını kaydeden Kalaycı, yatırımcıların en az bölgenin altyapısı kadar önem verdikleri nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesi noktasında BASBAŞ’ın öncülüğünde yapılan çalışmaları da memnuniyetle izlediklerini sözlerine ekledi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM