Pazartesi, Aralık 11, 2023

Ruh sağlığını korumak için 5 öneri

Ruh sağlığımızı korumak, genel sağlığımız ve yaşam kalitemiz üzerinde büyük bir etkiye sahip. Bu sebeple de koruyucu ve iyileştirici önlemler almak oldukça önemli. İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Psikoloji Bölümü’nden Uzm. Psk. Tuğçe Dabağer Dilek, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü kapsamında ruh sağlımızı korumak için 5 kuralı paylaştı.

Yapılan çalışmalar, fiziksel aktivitenin, ruh sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu gösterdiğini vurgulayan Uzm. Psk. Dabağer, “1’inci kural düzenli egzersiz yapmak. Endorfin salgılanmasını artırarak stresi azaltabilir, enerji seviyelerinizi yükseltebilir ve genel ruh halinizi iyileştirebilir. Haftada en az 150 dakika orta şiddetli egzersiz hedefleyebilirsiniz. 2’nci kural sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni. Zihinsel ve duygusal sağlığınıza olumlu katkılar sağlar. Vitaminler, mineraller ve omega-3 yağ asitleri gibi besin maddeleri, ruh sağlığını desteklerken fast food, şekerli atıştırmalıklar ve aşırı kafein tüketimi ruh sağlığını olumsuz yönde etkililiyor. Bu sebeple, hayatınıza dahil edeceğiniz sağlıklı beslenme alışkanlıkları, fiziksel ve ruhsal sağlığınız üzerinde iyileştirici bir güce sahip olacak” dedi.


“Sosyal bağlarınızı güçlendirmeye özen gösterin”

Yeterli ve düzenli uyku, zihinsel ve duygusal dengeyi korumak için kritik bir öneme sahip olduğunu belirten Uzmn. Psk. Dabağer, “ Düzenli uyku alışkanlığı 3’üncü kural. Uykusuzluk; depresyon, anksiyete ve diğer duygusal zorluklara yol açabilir. Bu sebeple, yapılan çalışmalar, her gece 7-9 saat alınan uykunun ve uyku alışkanlıklarınızı düzenli hale getirmenin daha sağlıklı sonuçlara yol açacağını gösterir. Stres yönetim tekniklerini uygulamak ise 4’üncü kuralımız.

Stres, ruh sağlığını olumsuz yönde etkileyen başlıca bir unsur. Stresle başa çıkmak, fiziksel ve zihinsel sağlığınızı korumak ve yaşam kalitenizi artırmak için önemli. Bu nedenle, stresle başa çıkmanın farklı yollarını deneyebilirsiniz. Örneğin meditasyon, derin nefes alma egzersizleri, yoga veya rahatlama teknikleri zihni sakinleştirmeye ve stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Sonuncu kural ise Sosyal Destek. Sosyal destek, psikoloji üzerinde oldukça olumlu bir etkiye sahip olan önemli bir faktör. Psikolojik sağlığı, duygusal iyilik halini ve stresle başa çıkma yeteneğini olumlu bir şekilde etkileyebilir. Aile, arkadaşlar veya destek grupları gibi sosyal ağlar, duygusal desteğinizi artırabilir ve stresle başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Duygusal ihtiyaçlarınızı karşılamak için iletişim kurmaya ve sosyal bağlarınızı güçlendirmeye özen gösterin” sözlerine yer verdi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM