Cuma, Aralık 8, 2023

Şirketler durgunluğa rağmen dijital dönüşüm dedi

Satınalma Yöneticileri ve Profesyonelleri Derneği’nin (TÜSAYDER) düzenlediği 11’inci Satınalma ve Tedarik Yönetimi Zirvesi (STZ 2023), 500’den fazla satınalma profesyonelinin katılımıyla İstanbul’da gerçekleşti. TÜSAYDER Başkanı Meriç Atalay, ekonomik durgunluğun küresel bir norma dönüştüğü bir dönemde dijital dönüşüm yatırımlarının arttığını ve şirketlerin satın alma süreçlerini otomatikleştirmenin yollarını aradığını söyledi.

Süreç verimliliğinin ve dayanıklılığın, sektör fark etmeksizin tüm işletmelerin en büyük önceliklerinden birine dönüştüğünü dile getiren Atalay, tedarik zincirinin geleceğini şekillendiren teknolojilerin önem kazanmaya başladığını belirtti. Tedarik zinciri krizlerini aşmaya uğraşan liderlerin yolunun mutlaka teknolojiyle ve dijital dönüşümle kesiştiğinin altını çizen Atalay, “Ekonomik durgunluk küresel bir norma dönüşse de dijital dönüşüm yatırımları istikrarlı bir şekilde ilerliyor ve beklenenden daha hızlı şekilleniyor. Halihazırda birçok şirket, satın alma sürecini otomatikleştirmenin ve pazara sunma sürelerini hızlandırmanın yollarını arıyor” dedi.


Tarımın stratejik önemi vurgulandı

Zirvede, tarım sektörünün stratejik öneme sahip olduğu vurgulanırken, artan nüfusun gıda ihtiyacının karşılanması, gıda güvenliğinin sağlanması ve doğal kaynakların korunması gibi hususların tarımın önemini artırdığı belirtildi. Birlikte çalışılırsa dünya üzerindeki yaşamın çeşitliliğini koruyan, devam ettiren ve iyileştiren, aynı zamanda ekolojik sınırlara saygı duyan bir tarım ekosisteminin oluşturulabileceğinin altı çizildi. Ayrıca teknolojinin ve dijital adaptasyonun Türkiye’ye sunduğu fırsatlar ve geleceğin yol haritası, dünya çapında uzmanlar ve tepe yöneticileri tarafından ele alındı. Türkiye’nin doğru kaynak kullanımı ile kendi kendine yeten bir ülke konumuna gelmesi için çözüm yolları önerildi.

KAYNAKTÜSAYDER
İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM